Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 31, 2022 10:51

Tablet Satışları İkinci Çeyrekte Artış Gösterdi! İşte Bir Numara

Tablet Satışları İkinci Çeyrekte Artış Gösterdi! İşte Bir Numara

2022 yılının ikinci çeyrek tablet satışları açıklandı. Apple bir numarada yer almaya devam ederken ilk beşte sadece bir üretici satışları artırmayı başarabildi.

International Data Corporation (IDC) yayınlanan yeni bir raporda 2022’nin ikinci çeyrek döneminde gerçekleşen tablet satışları değerlendiriliyor. IDC’ye göre küresel tablet satışları yıllık %0,15 artışla 40,5 milyon adede ulaştı.

Tablet piyasası, enflasyonist baskılara, jeopolitik sorunlara ve Covid nedeniyle Çin’de devam eden kısıtlamalara rağmen beklenenden daha iyi performans gösterdi. Tabletler, PC’lere daha ucuz alternatifler olarak düşünüldüğü için sürekli talep görüyor.

Apple, 2022’nin ikinci çeyreğinde %31 pazar payı ve 12,6 milyon sevkiyat ile sektörde liderliğini sürdürüyor. Apple’ı, geçen yılın aynı dönemine göre %10,6 düşüşe rağmen Samsung izliyor. Samsung %18,1 pazar payı ve 7,3 milyon adet sevkiyatla ikinci sırada bulunuyor. Amazon‘un Kindle serisi e-kitap okuyucuları 5.5 milyon adet satışla üçüncü sırada yer alıyor.

Lenovo, yıllık bazda yüzde 25,6 düşüş 3,5 milyon adetlik sevkiyatla dördüncü sıraya geriledi. Huawei yüzde 5,3 pazar payı ve 2,1 milyon adet sevkiyat ile beşinci sırada yer alıyor. IDC’ye göre Xiaomi, OPPO, Vivo ve realme gibi yeni üreticiler beklentilerin üzerinde performans göstererek üçüncü çeyrekte Android tablet pazarındaki büyümeye katkıda bulundu.

Analistlere göre satışların bir miktar artmasında eğitim projelerinde dağıtılan tabletler önemli bir paya sahip. Diğer taraftan Çin’deki 618 indirimleri ve Amerika’da Amazon’un Prime Day kapsamında yaptığı indirimler de tablet satışlarını büyük katkı verdi.

Apple Ekran Sürekli Açık Özelliğini Kendisi Bulmuş Gibi Yapacak

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.