Akıllı Telefon Temmuz 30, 2022 10:51

Apple Ekran Sürekli Açık Özelliğini Kendisi Bulmuş Gibi Yapacak

Apple Ekran Sürekli Açık Özelliğini Kendisi Bulmuş Gibi Yapacak

Apple ekran sürekli açık özelliğini iPhone 14 Pro serisinde kullanmaya başlayacak. Bu özelliğin nasıl çalışacağı aşağı yukarı netlik kazandı.

Ekran sürekli açık özelliği mobil dünyasında ilk olarak 2009 yılında Nokia telefonlarda kullanıma sunuldu. 2016 yılında ise Samsung’un Galaxy S7 serisiyle başlattığı bu işlev günümüze kadar önemli ölçüde geliştirildi. Son dönemde aktarılan çok sayıda rapora göre Apple ekran sürekli açık özelliğini bu yıl iPhone modellerinde kullanmaya başlayacak. Ancak şirket eylül ayında duyuracağı dört telefonsan sadece iki tanesine yani Pro modellere bu özelliği sunacak. Türkiye’de fiyatı 25 bin TL’yi aşacak iPhone 14’te artık giriş seviyesi Android telefonlarda gördüğümüz ekran sürekli açık işlevi olmayacak.

Apple Ekran Sürekli Açık Özelliğini Test Ediyor

Gelelim konu hakkında yayınlanan yeni bir rapora. 9to5mac sitesinin iOS 16 sürümünün son geliştirici beta sürümünde yakaladığı kodlara göre ekran sürekli açık özelliği test edilmeye başlandı. Fakat şirket sırf farklılık olsun diye ya da ekran açık özelliğini kendi bulmuş gibi göstermek adına farklı bir çalışma sistemi üzerinde çalışıyor.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinde Apple’ın saatlerindekine benzer bir ekran sürekli açık özelliği görebiliriz. Telefon uyku moduna alındığında bile duvar kağıdı kısmen görünecek. Kullanıcı ekrana dokunduğunda ya da güç düğmesine bastığında duvar kağıdı yeniden tam parlaklıkta görünecek. Tabii görüntü tamamen üst kısımdaki olmayacak. Ekran kısmen karardığında kullanıcı tarafından seçilen saat ve widget’lar görünmeye başlayacak.

Sürekli kolumuzda olan bir saatte buna benzer bir ekran sürekli açık özelliğinin geliştirilmesi kabul edilebilir. Fakat günün büyük bölümünde cebimizde ya da çantamızda taşıdığımız telefonun böyle bir ekran özelliğine ihtiyacı olup olmadığı tartışması konusu. Bu işlevden bahsederken etkinliği izleyenlere “Waaoouw” çektirmenin bir anlamı yok. Ekran sürekli açık özelliğinin nasıl çalışması gerektiğini Samsung ve bazı Android üreticileri yıllardan beridir bizlere gösteriyor.

iPhone 14 Lensleri Sıkıntıya Girdi! Apple Karaları Bağlayabilir!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.