Akıllı Telefon Temmuz 29, 2022 14:51

Telefon Satışları Düşmeye Başladı!

Telefon Satışları Düşmeye Başladı!

Pandemi sonrası yükselişe geçen telefon satışları için bugün kötü bir haber geldi. İnsanlar telefon alırken artık 2 kere düşünüyor.

Koronavirüs pandemisi döneminde telefon satışları adeta dibi görmüştü. Bir uçak gibi çakılan bu satışlar pandeminin sonlarına doğru eski seviyelerine gelmeye başlamıştı. Ancak son gelen raporlar ve araştırmalar satışların tekrardan düşmeye başladığını gösteriyor. International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker’ın geçici verilerine göre, dünya çapında satılan telefon sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 2022’nin ikinci çeyreğine göre %8,7 düştü. Bu, telefon pazarının düştüğü dördüncü düz çeyrek diyebiliriz. Satışlar, beklenenden yaklaşık yüzde 3.5 daha düşük olan 286,0 milyon adede geriledi.

Orta ve Doğu Avrupa (CEE), Ukrayna krizine bağlı olarak geçen yılın aynı dönemine göre %36,5 düşüşle ikinci çeyrekte en büyük düşüşü yaşadı. Ayrıca, Orta ve Doğu Avrupa, dünya çapındaki sevkiyatların yalnızca %6’sını oluşturuyor. Bu nedenle Çin’in yıllık %14,3’lük düşüşü en büyük düşüş oldu. Küresel sevkiyatların yarısını oluşturan Asya/Pasifik (Japonya ve Çin hariç) 2. çeyrekte %2.2 düştü. Kanada hariç diğer tüm bölgelerde tek haneli düşüşler yaşandı.

Telefon Satışları

Telefon Satışları

Zor ortama rağmen, satıcı konumlandırması ikinci çeyrekte önemli ölçüde değişmedi. Samsung, Avrupa dışındaki tüm bölgelerde %21,8’lik pay ve güçlü büyüme ile en üst sıradaki yerini korudu. Apple %14,6 pazar payı ile ikinci olurken, onu %13,8 pazar payı ile aradaki farkı kapatan Xiaomi izledi. Çinli diğer firmalar olan vivo ve OPPO, çeyreğin sonunda dördüncü sırada yer aldı.

2022’nin ikinci çeyreği nasıl geçti?

  • Samsung, sevkiyatları %8 ve pazar payını %3 artırarak, geçen yıla göre en iyi beş akıllı telefon markası oldu.
  • Apple’ın ikinci çeyrekte satışları yıllık bazda %5 düşerken pazar payı arttı.
  • Xiaomi, OPPO ve Vivo, sevkiyatlarda yıllık olarak çift haneli kayıplar gördü.
  • HONOR’un ikinci çeyrek sevkiyatları, dördüncü çeyreğe göre sabit kalarak toplam 15.1 milyon cihaza ulaştı.
  • realme’nin ikinci çeyrek sevkiyatları, 2020’nin üçüncü çeyreğinden bu yana ilk kayıp olan yıllık %8 düştü.
  • Motorola, LG’nin akıllı telefonlarını ABD ve Latin Amerika’dan çekmesinden bu yana 8. oldu.
  • Tecno Mobile 8.7 milyon satışı ile 9. sırada yer aldı.

Counterpoint’in Market Monitor’üne göre de telefon satışları, 2022’nin ikinci çeyreğinde yıllık %9 düşüşle 294,5 milyon adede geriledi. Çin pazarı on yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine düştüğünde büyük Çinli markalar bile sert bir şekilde bundan etkilendi.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.