Dizüstü Bilgisayar Temmuz 29, 2022 16:36

Klavye Krizi Başlıyor! Klavyenize Dikkat Edin!

Klavye Krizi Başlıyor! Klavyenize Dikkat Edin!

Çip krizinden sonra şimdi de klavye krizi patladı. Laptopların klavyelerinde parça tedariği sorunları yaşanıyor. İşte detaylar.

Koronavirüs pandemisi ile başlayan çip krizi şimdi evrim geçiriyor. Dünyanın önde gelen dizüstü bilgisayar üreticilerinin yetkili servisleri, dizüstü bilgisayar yedek parça eksikliği konusunda müşterileri bilgilendirmeye başladı. Klavye krizi olarak da geçen bu kriz yüzünden laptopların tamir süreleri bir hayli uzayacak gibi görünüyor.

Bileşen eksikliği Asus, Acer, HP, Huawei, Lenovo ve Apple dizüstü bilgisayarlar için geçerli görünüyor. Parça tedarik eden temsilcilerine göre, onarım süresi altı haftaya kadar çıkabilir. Bu sürenin gerekli yedek parçaların mevcudiyetine bağlı olduğunu belirtelim. Bildiğiniz gibi en yaygın dizüstü bilgisayar arızası klavyedir. Bu durumda bir dizüstü bilgisayarın onarımı yaklaşık 4-6 hafta olabilir.

Aynı zamanda bazı ülkelerde bileşenlerin teslimatı, daha karmaşık lojistik süreçler nedeniyle 45 güne kadar sürebilir. Konu ile ilgili açıklama yapan Izvestia, yetkisiz servis merkezlerinde bileşenlerle ilgili herhangi bir sorun olmadığını düşünüyor. Bu sorun görünüşe göre şimdilik yetkili servisleri kapsıyor.

Klavye

Firmalar bu iddialardan sonra muhtemelen bir açıklama yapacaktır. Çip krizinden sonra bu krizin bileşenlere de sıçrayacağı zaten tahmin ediliyordu. Özellikle telefon alanında kameralarda bir kriz yaşanabilir. Yükselen enflasyon ve krizlerden dolayı firmalar 2023 yılında ciddi zamlar yapacak. Artık bir amiral gemisi telefon için servet ödemek zorunda kalacaksınız. Bilgisayar ve diğer teknolojik ürünlerin de fiyatları bu zamdan etkilenecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.