Akıllı Telefon Temmuz 27, 2022 8:53

Snapdragon 8 Gen 2’nin Detayları Sızdırıldı! Samsung İçin Üzücü Gelişme

Snapdragon 8 Gen 2’nin Detayları Sızdırıldı! Samsung İçin Üzücü Gelişme

Yeni bir rapora göre Snapdragon 8 Gen 2 4nm üretim sürecinde geliştirilecek. İşlemcinin üretiminden sadece TSMC sorumlu olacak.

Qualcomm, bu yılın sonu ve 2022’nin ilk yarısında birçok Android amiral gemisi telefona güç verecek Snapdragon 8 Gen 2 yonga setinin tanıtım tarihini geçtiğimiz gün açıkladı. Yeni nesil işlemci 15 Kasım tarihinde tanıtılacak. İlk olarak Xiaomi 13 serisinde göreceğimiz yonga setinin birçok detayı sızdırılmış durumda.

Snapdragon 8 Gen 2, 4nm Sürecinde Üretilecek

Yeni bir rapora göre Snapdragon 8 Gen 2’nin üretiminden yalnızca TSMC sorumlu olacak. Ancak yonga seti büyük olasılıkla 3nm üretim sürecinde geliştirilmeyecek. Bunun nedeni, Apple’ın TSMC’nin bir numaralı müşterisi olması ve M2 Pro ve M2 Max yongalarının tüm 3nm üretim hattını şimdlik kapatmış olması. Bu nedenle Snapdragon 8 Gen2 TSMC’nin 4nm üretim sürecinde yani Snapdragon 8+ Gen 1 ile aynı fabrikasyon sürecinde üretilecek.

Samsung kısa süre önce yeni nesil 3nm üretim hattına sahip işlemcileri müşterilerine göndermeye başladı. Ancak hiçbir şirket 3nm GAA yongaları için Samsung’a henüz sipariş vermiş değil. Qualcomm’un Samsung ile henüz bir anlaşma gerçekleştirmemiş olmasının nedeni Snapdragon 8 Gen 1 olabilir. Bu işlemci Samsung’un 4nm üretim sürecinde geliştirilirken, termal ve verimlilik sorunları nedeniyle ağır bir şekilde eleştirildi.

Daha önceki raporlara göre Snapdragon 8 Gen 2’de Qualcomm’un önceki Snapdragon yongalarında kullanılan “1 + 3 + 4” CPU kümesi yerine “1 + 2 + 2 + 3” kümesini tercih edilecek. Bu dizilimde Makalu kod adlı yüksek performanslı bir çekirdeğe, iki Makalu çekirdeği, iki Matterhorn çekirdeği ve üç Klein R1 çekirdek yer alacak. Bu çekirdekler ARM tarafından açıklanan en son CPU mimarileri olan Cortex-X3, Cortex-A715 ve güncellenmiş bir Cortex-A510’a karşılık gelecek.

Snapdragon 8 Gen 2’de ayrıca Snapdragon X70 5G model kullanılacak. Böylece %60’a kadar daha az güç kullanarak en yüksek indirme hızlarına ulaşması bekleniyor. İşlemcinin genel performansında ise yüzde 10’lık bir artış bekleniyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.