Mobil Temmuz 27, 2022 11:23

Samsungcuğum Sakin Ol Sayın Abim! 3nm GAA Geliyor!

Yonga seti üreticileri bir ellerine yüzlerine su çarpsınlar. Çünkü Samsung ilk 3nm GAA yonga setini üretiyor. TSMC'ye geçmiş olsun.
Samsungcuğum Sakin Ol Sayın Abim! 3nm GAA Geliyor!

Samsung uzun zamandır fiyat politikası nedeniyle akıllı telefondaki tahtını koruma tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Ancak bu yeni hamlesiyle “Vatandaşa cart curt yok!” demeye hazırlanıyor. Intel’in kurucu ortağı olan Moore, ilk olarak 1965’te bir entegre devre (IC) içindeki transistör sayısının her yıl iki katına çıkacağını belirtti. Daha sonra bunu 1970’lerde transistör sayısının her iki yılda bir ikiye katlayacağını belirterek revize etti. Samsung, 5nm yonga setlerinin seri üretimine başladı ve şimdi Samsung (wccftech aracılığıyla), rakibi TSMC’yi geride bırakan 3nm GAA yonga setlerini piyasaya sürecek.

GAA teknolojisi ile akım akışı üzerinde daha fazla kontrol vardır ve bu da daha fazla güç verimliliği sağlar. TSMC, bu yılın ikinci yarısında sevkiyatına başlayacağı 3nm SoC’leri için hala önceki nesil FinFET transistör tasarımını kullanıyor. Dünyanın önde gelen bağımsız dökümhanesi, 2026’da müşterilerine teslim etmeyi umduğu 2nm işlemci ile GAA’yı kullanmaya başlayacak.

Samsung, 3nm teslimatlarıyla TSMC’yi yenmek için o kadar hevesliydi ki, şirket birkaç Samsung yöneticisi ve Koreli politikacının katıldığı Gyeonggi-do’daki Hwaseong Kampüsünde bir tören düzenledi. 3nm SoC’lerin ilk partisi, akıllı telefon üreticilerine gönderilmiyor. Bunun yerine, güç tüketiminde büyük bir azalmaya izin veren yeni 3nmGAA ile kripto para madencileri tarafından kullanılan ekipmanlarda kullanılacaklar.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.