Apple Temmuz 27, 2022 14:21

iPhone 14 Pro İşlemcisi Hız Canavarı Olacak

iPhone 14 Pro İşlemcisi Hız Canavarı Olacak

Apple’ın yeni canavarı iPhone 14 Pro için geri sayım başladı. Telefonun yonga seti Apple A16 performansı ile dikkatleri üzerine çekecek.

Cupertinolu firma, bir aksilik olmazsa Eylül ayında karşımıza yeni iPhone’ları ile çıkacak. Bu yıl yine dört model tanıtacak olan Apple, ana ile Pro serisi arasındaki farkı iyice açacak. İşlemci, ekran, RAM ve kamera tarafında Pro serisi bambaşka olacak. Son gelen bilgiler iPhone 14 Pro ve Pro Max’in Apple A16 yonga setine, geliştirilmiş kameralara ve iki ekran kesmesine sahip olması bekleniyor. Ana ve Max sürümlerde Apple A15, 12 megapiksel kameralar ve çentikli bir ekran bulunacak. iPhone 14 ve 14 Max, GPU’nun 5 çekirdekli bir sürümünün yanı sıra 6 GB LPDDR4X RAM’e sahip olacak.

Apple A16 yonga seti ise, TSMC’nin 4nm süreci üzerine inşa edilecek. Apple A16’nın öncekinden daha büyük olması bekleniyor. Apple A15’te 15 milyara kıyasla Apple A16’nın 18-20 milyar transistöre sahip olacağı söyleniyor.

Şirket ayrıca ARMv9’a geçerek bazı iyileştirmeler görebilir. Genel olarak, CPU mütevazı olan yüzde 15 performans artışı sağlayabilir. Apple’ın aynı çekirdek yapılandırmasını koruması bekleniyor. Bu yapılandırma 2 performans ve 4 verimlilik çekirdeği şeklinde olacak.

GPU’ya gelince, Apple’ın yonga setini çok büyütmemek veya muhtemelen çekirdek sayısını 6’dan fazlaya çıkarmamak için 5 çekirdeğe bağlı kalacağı tahmin ediliyor. Her iki durumda da GPU performansında yüzde 25-30’luk bir artış bekleniyor.

iPhone 14 serisi

Apple’ın ayrıca daha yüksek çözünürlüğü işlemek için görüntü işlemcisini ve makine öğrenimi donanımını iyileştirmesi gerekiyor. Pro serisinin 8K video kaydetme özelliğine sahip 48 megapiksel kameraya sahip olacağını belirtelim. DigiTimes, Pro serisinin LPDDR4X’ten yüzde 50 daha fazla bant genişliği sunan yeni bir LPDDR5 türü kullanacağını bildiriyor. Pro serisinde ise RAM miktarı 6 GB olacak.

Performans konusunda yine rakipsiz olacak olan bu yonga setinin benchmark sonuçları merakla bekliyoruz. Bakalım bu yıl en hızlısı yine Apple mı olacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.