Teknoloji Temmuz 27, 2022 20:55

Apple ve AMD Intel Yongalarına Tamamen Veda Etti

Apple ve AMD Intel Yongalarına Tamamen Veda Etti

Apple’ın Apple M serisi işlemcileri ile AMD ve Intel’e olan bağımlığından kurtulması an meselesiydi. Artık bu durum gerçekleşti diyebiliriz.

iPhone üreticisi Apple geçtiğimiz yıllarda Apple M serisi işlemci Mac ve iPad modelleri ile piyasayı sallayacağının sinyallerini vermişti. Bu hamlesi ile Intel ve AMD’ye rakip olacağının sinyallerini veren Apple görünüşe göre bu hamlesiyle başarılı olacak. Son gelen bilgilere göre Apple, dizüstü bilgisayarlarındaki Intel ve AMD bileşenlerinden tamamen kurtulmayı başardı.

Bildiğiniz gibi Intel sadece işlemci ve yonga seti üretmiyor. Şirket ayrıca USB zamanlayıcılar da dahil olmak üzere çeşitli kontrolörler de piyasaya sürüyor. Daha önce Apple, MacBook’larında Intel zamanlayıcıları kullanıyordu ve aynısı AMD işlemcilere dayalı dizüstü bilgisayarlar için de geçerliydi. Şimdi, yeni MacBook’un sökülmesi, Apple’ın U09PY3 etiketli kendi USB4 zamanlayıcısını geliştirdiğini ortaya çıkardı. Bu mikro devre ile ilgili henüz bir detay yok ancak Apple’ın daha önce böyle bir çözümü yoktu. En yeni AMD Rembrant APU tabanlı dizüstü bilgisayarlar, Kandou’nun KB8001 Matterhorn adlı farklı bir zamanlayıcı kullanıyor.

Apple Yeni Ürünler

Apple’ın AMD ve Intel’e olan bağlılığını koparması oldukça güzel bir adım. Cupertinolu firmanın önünün bu sayede daha çok açılacağı kesin. Tüm donanımları kendi üreten Apple, bu sayede daha stabil ve düzenli bir deneyim sunabilir. Diğer firmaların Apple’ın yolundan gidip ARM’a geçmesi için daha çok çalışmaları gerekiyor. Geleceğin ARM’da olduğunu kavrayan ve erken davranan teknoloji devi bunun meyvelerini de toplamaya başladı.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.