NVIDIA Temmuz 26, 2022 15:55

NVIDIA Ada Lovelace GPU’lar Güç Delisi Yapmaya Geliyor

NVIDIA Ada Lovelace GPU’lar Güç Delisi Yapmaya Geliyor

NVIDIA Ada Lovelace grafik işlemci serisinin amiral gemisi modeli için önemli bilgiler geldi. İşte tüm detaylar karşınızda.

NVIDIA’nın amiral gemisi RTX 40 serisi ekran kartları için heyecan dorukta. Bu canavar kartlara güç verecek olan NVIDIA Ada Lovelace grafik işlemcilerden amiral gemisi sürüm, inanılmaz özelliklerle gelecek. Gelin tüm detaylara göz atalım.

NVIDIA Ada Lovelace AD102-450-A1 Neler Sunacak?

Yazımızın konusu olan Ada Lovelace serisinin amiral gemisi GPU’su AD102-450, ünlü bir sızıntıcının ortaya koyduğu bilgilerle gündeme çıktı. Kaynağın aktardıklarına göre grafik işlemci, toplamda 18176 CUDA çekirdeğine sahip olacak. Böylece RTX 3090 Ti’deki CUDA çekirdeğine göre bu GPU’da iki kat daha fazla çekirdek elde edilecek.

Amiral gemisi grafik işlemcinin 384-bit veriyolu arayüzünde 48GB’a kadar 24Gbps hızında GDDR6X bellek desteği sunacağı bildirildi. Bir oyun grafik kartında 48GB VRAM bulunması, onu TITAN serisi ekran kartlarının bile önüne çekiyor. Bu GPU’nun 4K-8K çözünürlükte sunacağı performans şu anda hayal bile edilemez.

Grafik işlemcinin çalışma hızı ise artırmada 3GHz değerinde olacak. Bu da bir oyun grafik işlemcisi için ilk olacak. Bu canavar işlemciyi taşıyacak olan ekran kartının 100TFLOps değerini aşması bekleniyor. Yani her yönden kart, ilklerin GPU’sunu taşıyor olacak.

Bu amiral gemisi grafik işlemcinin yeni bir TITAN ya da RTX 4090Ti-4090 ekran kartlarından birinde yer alacağı söyleniyor. Gelişmeler için takipte kalın.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.