Donanım Temmuz 26, 2022 11:50

MSI Spatium M480 PLAY 2TB NVMe SSD İnceleme – PS5’in Depolamasını Coşturun!

MSI Spatium M480 PLAY 2TB NVMe SSD İnceleme – PS5’in Depolamasını Coşturun!

MSI’ın PC ve PS5 için geliştirdiği MSI Spatium M480 PLAY 2TB NVMe SSD inceleme konuğumuz oluyor. Bu SSD bir başka.

MSI’ın PS5’in depolama alanını dopingleyen SSD’si MSI Spatium M480 PLAY 2TB NVMe SSD satışa sunuldu. Kutusundan 825 GB depolama ile çıkan PS5, her ne kadar yeni nesil oyunların boyutunun küçük olmasına rağmen çabucak dolabiliyor. Özellikle sıkı bir oyuncuysanız yeni oyun indirmek için eski oyunlarınızı silmek biraz zahmetli ve üzücü olabiliyor. Neyse ki MSI bu noktada devreye giriyor ve PS5’in SSD’si kadar güçlü bir model ile karşımıza çıkıyor.

MSI, geçen yıl MSI Spatium M.2 NVMe SSD serisi ile NVMe SSD depolama pazarına girdi. Phison kontrollü bu NVMe SSD, dayanıklılık ve 7 GB/sn’nin üzerinde PCIe 4.0 performans seviyeleri sunuyor. Bu modelin hem PC hem de PS5 ile uyumlu olduğunu da incelememize geçmeden belirtelim.

MSI Spatium M480 PLAY 2TB NVMe SSD İnceleme 

MSI Spatium M480 Play selefine biraz revize edilmiş bir tasarım ile geliyor, NAND flash yongaları Micron’un en son 176 katmanlı 3D TLC teknolojisine yükseltiliyor. İlk sürümdeki Micron’un 96 katmanı olduğunun altını çizelim. Yeni yongalar, genel performansı gözle görünür bir şekilde artırıyor ve yazma hızlarını çok daha hızlı hale getiriyor. MSI, Sony PlayStation 5 ile uyumluluğu sağlamak için soğutucusunu değiştiriyor. Ayrıca firma aşırı ısınmayı önlemek için özel bir tasarım kullanırken SSD’yi daha kompakt bir yapıda tutmayı başarıyor.

MSI

Nervürlü çift yüzeyli alüminyum soğutucu, özellikle termal kısmayı azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanıyor. PS5, SSD’ler için kritik bir tasarım zorluğu, verimli bir soğutucunun yalnızca cihazın aktarım performansını korumakla kalmayıp, aynı zamanda PS5’in donanımı tarafından belirlenen 11.25 mm kalınlık sınırlamasına sahip. Bu yüzden MSI’ın tasarımda büyük değişikliklerin yaptığını söyleyebiliriz.

Yazma ve okuma hızı fişek

Test ettiğimiz 2 TB’lık sürümü tam, 7000 MB/sn yazma ve 6800 MB/sn’ye ulaşan okuma hızına sahip. 5 yıl garantili bir şekilde gelen bu model özellikle PS5’te sunduğu hız konusunda bizleri şaşırtmayı başardı. Aşağıdan yaptığımız test sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz.

MSI Spatium M480 PLAY 2TB NVMe SSD İnceleme 

MSI Spatium M480 PLAY 2TB NVMe SSD İnceleme

SSD, PS5’e tam oturması için 80,4 x 24 x 10,7 mm boyutlarında geliyor. 500 GB, 1 TB, 2 TB ve 4 TB’lık modelleri yer alan bu seri de DirectStorage özelliği de yer alıyor. DirectStorage, günümüzün GPU’larının devasa paralel işlem gücünü kullanarak SSD’lerin performansını hızlandıran ve Windows 11’de yer alan DirectX 12 özelliğidir. DirectStorage etkin olduğunda, video oyunu yükleme ekranları tamamen ortadan kaldırılabiliyor.

Bu SSD’yi hem PC’de hem de PS5’te test ettik. PC’de yazılım güncellemesi ile MSI’ın vadettiği rakamlara kolayca ulaşılabildiğini gördük. Ayrıca uzun süren oyunlarda bile SSD’nin üzerindeki soğutma gayet başarılı bir iş çıkarıyor. Ama asıl değinmek istediğimiz nokta PS5’te kullanımı. PS5’e SSD’yi takmak oldukça kolay. Aşağıdaki videodan nasıl PS5’e nasıl takılabileceğini adım adım izleyebilirsiniz.

PS5’in kapaklarını yukarı doğru kaldırarak çekiyorsunuz. Dış yüzeyinde yer alan SSD kapağını açıyorsunuz. Sonrasında ise SDD’yi yerleştirip kapakları kapatıyorsunuz. Evet bu kadar basit bir kurulumu var. Sonrasında ise PS5’i açtığınızda konsol otomatik olarak SSD’yi tanıyor ve biçimlendirmenizi istiyor.

Biçimlendirme işlemi tamamlandıktan sonra PS5 kapanıp açılıyor ve işlem tamam. Bu işlemi yaptıktan sonra PS5’in ayarlarından oyunların indirilirken hangi sürücüye kurulacağını seçebiliyorsunuz. PS5’in ana depolaması dolduğu için bazı oyunları MSI’ın soğutuculu SSD’sine taşımak istedik. 200 GB’lık veriyi yaklaşık 2 dakika gibi inanılmaz bir sürede taşımayı başardı. Peki, oyun performansı nasıl?

MSI

PS5’in ana depolamasına göre fark var mı? Burada çok stabil test yapmak mümkün değil. Ancak hız konusunda hiçbir farkın olmadığını açıkça söyleyebiliriz. PS5’in depolaması nasıl hızlıysa bu SSD de o kadar hızlı. SSD’nin soğutuculu olması da büyük bir avantaj. Konsolun dış bölümünde kalan SSD bloğu soğutma için uygun bir yer değil. Ancak MSI’ın soğutma çözümü Sony’nin bu dezavantajını tamamen ortadan kaldırıyor. 5 saat süren oyun maratonumuzdan sonra bile en ufak bir performans kaybının olmadığını belirtmek isteriz.

Uzun lafın kısası eğer PS5’i uzun vadede kullanmak ve depolama sorunu yaşamamak istiyorsanız, MSI’ın soğutuculu bu modelini gönül rahatlığı ile satın alıp kullanabilirsiniz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.