Donanım Temmuz 23, 2022 14:34

Samsung ve AMD İkinci Nesil SmartSSD ile Karşımızda!

Samsung ve AMD İkinci Nesil SmartSSD ile Karşımızda!

Güney Koreli Samsung ile AMD ortaklaşa iş yaptı. Bu süreçte ikinci nesil SmartSSD tanıtıldı. İşte yeniliğin tüm özellikleri.

Exynos yonga setinde birlikte çalışan Samsung ve AMD bu ortaklığı bir adım daha öteye götürdü. Bu sefer GPU tarafında değil iki firma depolama tarafında ortaklaşa çalıştı. Samsung ve AMD, ikinci nesil SmartSSD ile karşımıza çıktı. Aslında bu, kendi FPGA’sına sahip bir katı hal sürücüsü konumunda. Ayırca bu modelde ikinci nesil Xilinx FPGA kullanılıyor.

Piyasadaki mevcut SSD’lerin aksine, Samsung SmartSSD verileri doğrudan işleyebiliyor. Bylece CPU, GPU ve RAM arasındaki veri aktarımı en aza indiriliyor. Bu teknoloji, depolama aygıtları ile CPU arasında veri taşırken sıklıkla meydana gelen darboğazları önleyerek sistem performansında gözle görülür bir artış ve çok daha yüksek enerji verimliliği sağlıyor.

Yazılım ve fikri mülkiyeti kullanan ikinci nesil Samsung SmartSSD, çok daha verimli veri işleme sunuyor. Geleneksel veri merkezi SSD’leriyle karşılaştırıldığında, yoğun tarama gerektiren veritabanı sorguları, işlem süresinde yüzde 50’den fazla, güç tüketiminde yüzde 70’e kadar ve CPU kullanımında yüzde 97’ye kadar azaltılabiliyor.

SmartSSD

Şimdilik bu yeni canavarın ne zaman satışa sunulacağı ve kaç dolardan pazarlanacağı açıklanmadı. Tahminlere göre 2022 yılı bitmeden Samsung ile AMD’nin ortaklaşa geliştirdiği bu canavarı piyasada göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.