Xiaomi Temmuz 22, 2022 13:55

Xiaomi Mi 4 8. Yılını Kutluyor! Efsane Yeniden Doğabilir!

Xiaomi Mi 4 8. Yılını Kutluyor! Efsane Yeniden Doğabilir!

Xiaomi’yi bugünlere taşıyan telefonu Xiaomi Mi 4 bugün 8. yılını kutluyor. Bu telefon tasarımı ile döneme damgasını vurmuştu.

Çinli teknoloji devi olma yolunda bundan tam 8 yıl önce Xiaomi büyük bir adım atmıştı. Xiaomi Mi 4 modeli ile karşımıza çıkan firma dönemine damga vuran tasarımı ve özellikleri ile ön plana çıkmayı başarmıştı. Fiyat/performans konusunda döneminde cidden rakipsiz olan bu telefon bugün 8. yılını kutluyor. Xiaomi’nin kurucusu Lei Jun, bugünün şirket için güzel bir gün olduğunu açıkladı. Bu telefon sayesinde Xiaomi ilk kez dünyanın en iyi 500 şirketi arasına girdi.

Xiaomi Mi 4 piyasaya sürüldüğü dönemde oldukça ilgi gördü. Xiaomi’nin bu çok ses getiren telefonunda ilk kez 304 östenitik paslanmaz çelik kullandı. Xiaomi Mi 4’ün üretimi, östenitik paslanmaz çelik kasayı işlemek ve öğütmek için 8 CNC makinesinin kullanıldığı 193 prosesi içeriyordu. Ostenit, γ-demirde katı bir karbon çözeltisidir. Östenitik paslanmaz çelik, Almanya’da 1913 gibi erken bir tarihte ortaya çıktı ve üretimde her zaman önemli bir rol oynadı. Üretimi ve kullanımı, toplam paslanmaz çelik üretiminin ve kullanımının yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor.

Xiaomi Mi 4

Xiaomi Mi 4’ün 8. yılı kutlanıyor

Çin’de, birçok östenitik paslanmaz çelik kalitesi yaygın olarak kullanılıyor. En yaygın tip 18-8, yani 304 paslanmaz çeliktir. 304 paslanmaz çelik adı Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor. Japonya ise bu maddeyi SUS304 paslanmaz çelik olarak adlandırıyor.

304 östenitik paslanmaz çelik tasarımı ve 1999 yuan’lık çok rekabetçi bir fiyat ile Xiaomi Mi 4, 10 milyon birimi aşan en çok satanlar haline gelmeyi başarmıştı. Döneme damgasını vuran bu telefonu Xiaomi’nin unutmaması firmanın vefalı olduğunu gösteriyor. Bu telefonun yeni bir sürümünün gelmesi de olası görünüyor. Muhtemelen 2 yıl sonra yani telefonun 10. yılında Mi 4’ü Xiaomi tekrardan uyandıracak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.