Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 22, 2022 19:52

Samsung Çip Fabrikası için Gözünü Teksas’a Dikti

Samsung Çip Fabrikası için Gözünü Teksas’a Dikti

Güney Koreli Samsung çip fabrikası için gözünü Amerika’ya çevirdi. Firma, Teksas’ta tam 11 adet fabrika kurabilir. İşte detaylar.

Samsung, ABD’nin Austin, Teksas bölgesinde yaklaşık 17 milyar dolara mal olduğu tahmin edilen bir yonga seti fabrikası kuruyor. Samsung çip fabrikası konusunda bu sefer hedefini Amerika olarak belirlemesi oldukça ilginç oldu diyebiliriz. Ancak bunun bir sebebi var. Güney Koreli Samsung, Teksas, Taylor ve Manor bölgelerinde inşa etmek istediği 11 fabrika için vergi indirimleri için başvuruda bulundu.

Samsung’un bu vergi indirimlerini alıp almayacağı henüz bilinmiyor. Aksi takdirde, bu planlar açıkça rafa kaldırılabilir. Ancak yerel yetkililerden teşvik alırsa, 11 fabrikaya yapılan toplam yatırımın toplamı 192 milyar doları bulabilir,. Böylesine büyük bir yatırıma Amerikan hayır deme şansı çok zor görünüyor.

Tüm bunlar gerçekleşirse, Samsung bölgede 10.000’den fazla istihdam sağlayacak. Aslında, her şey yolunda giderse, bu Orta Teksas tarihindeki en büyük ekonomik yatırım olacak. Önerilen 11 fabrikadan ikisi Austin’de ve dokuzu, Austin’in 25 mil kuzeydoğusunda, şu anda yapım aşamasında olan Samsung fabrikasının da bulunduğu yaklaşık 17.000 kişilik bir kasaba olan Taylor’da olacak.

Bu fabrikalardan herhangi birinin muhtemelen çalışır durumda olabileceği en erken tarih 2034 olarak gösteriliyor. Bunlardan yalnızca ikisi 2042 yılı için planlandı. Samsung, gerçekten herhangi bir şey inşa edeceğine dair hiçbir garanti vermiyor. Böylece, şirket teşviklerini alsa bile planlar hala değiştirilebilir veya tamamen rafa kaldırılabilir.

Samsung çip fabrikası

Samsung sözcüsü, yeni yapılan teşvik başvurularının şirketin uzun vadeli planlamasının bir parçası olduğunu söyledi. Güney Koreli firma ABD’de potansiyel olarak ek üretim tesisleri inşa etmenin uygulanabilirliğini değerlendirmeye çalışıyor. Texas’ın teşvik programı bu yılın sonunda sona erecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.