iPhone Temmuz 21, 2022 12:56

Apple Çin Pazarını Ele Geçirmeye Başladı

Apple Çin Pazarını Ele Geçirmeye Başladı

iPhone üreticisi Apple, Çin pazarını ele geçirmeye başladı. Cupertinolu firma sattığı iPhone’lar ile pazarın yarısına hakim durumda.

Apple’ın yenilik sunmadan telefon pazarında büyüme olayı tam gaz devam ediyor. Cupertinolu Apple şimdi de gözünü Çin pazarına dikmiş durumda. Çin’in yıllık 6.18 indirimli satışı sırasında, toplam telefon satışları geçen yıla göre yüzde 25 düşüşle 14 milyona ulaştı. Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi Çinli markaların gönderileri azaldı. Ancak Apple’ın iPhone satışları rekor kırdı.

Strategy Analytics’e göre, iPhone üreticisi toplam 14 milyon telefon satışından iPhone’dan yaklaşık 7 milyon iPhone satarak tüm rakiplerini geride bıraktı. Gelir açısından tüm büyük ticari platformları da geçmeyi başardı. Canalys’in yakın tarihli bir raporuna göre, 2022’nin ikinci çeyreğinde küresel akıllı telefon sevkiyatları yıllık bazda %9 düşerken, iPhone pazar payı yıllık %3 artışla %17 oldu.

Samsung telefonlarının payı %3 artarak %21’e yükseldi. Çinli üreticiler Xiaomi, Oppo ve Vivo’nun pazar payları sırasıyla %14, %10 ve %9’a geriledi. Veriler, Çin’de iPhone 13 ve iPhone 13 Pro’ya olan talebin, yaygın tedarik zinciri sorunlarına ve teknoloji sektörünü etkileyen ekonomik zorluklara rağmen şaşırtıcı derecede güçlü olduğunu gösteriyor.

Apple Store iPho

Apple’a yakınlığı ile bilinen ünlü analist Ming-Chi Kuo, iPhone 14 serisine olan talebin de çok güçlü olacağına inanıyor. Özellikle de iPhone üreticisinin Çin pazarında yeni lider bile olabileceği söyleniyor. Bu yıl dört farklı iPhone modeli üretecek olan firma fiyatlara zam yapacak. Bu zam sonrasında Apple’ın nasıl bir satış grafiği izleyeceği merakla bekleniyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.