Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 21, 2022 13:54

AirPods USB-C ile Modlandı! Apple’ın Yapamadığını Yaptı!

AirPods USB-C ile Modlandı! Apple’ın Yapamadığını Yaptı!

Apple’ın ürünleri Type-C ile modlanmayan devam ediyor. iPhone X’ten sonra şimdi de AirPods USB-C girişi ile modlandı. İşte detaylar.

Apple iPad ve Mac modellerinde USB-C’ye geçse de inatla iPhone ve AirPods’larında Lightning kullanıyor. 2024 yılında AB’nin aldığı karardan dolayı seve seve USB-C’ye geçecek olan Apple’ın yapamadığını bugün bir geliştirici yaptı. USB-C iPhone’u yapan robotik öğrencisi Ken Pillonell AirPods’a el attı. AirPods USB-C modunun nasıl yapılacağını video ile anlatan Ken, bu işlemin riskli olduğunu belirtiyor.

Ken Pillonel, AirPods kasasını testereyle keserek başlıyor. Daha sonra, FDM 3D yazıcı kullanarak ve ardından daha sorunsuz bir sonuç için SLA’ya geçerek kasanın her iki tarafı için değiştirilebilir iki parça tasarlıyor. Parçalar tam olarak yerine oturuyor ve dokunulmamış gibi görünen bir dış kabuk oluşturuyor. Pillonel, birkaç günlük araştırmadan sonra AirPods kabuğuna uyan özel bir devre kartı oluşturmayı başarıyor. Bu sayede modu tamamlayabiliyor. Aşağıdan videoyu izleyebilirsiniz.

Pillonel, USB-C iPhone projesinde olduğu gibi, AirPods kasasını ve USB-C PCB şemalarını GitHub’da indirime sundu. Ken ayrıca önceden yapılmış kitleri de veriyor ve satıyor. Apple’ın USB-C konektörlü iPhone’ları ve AirPod’ları 2024’ten önce piyasaya sürmesi bekleniyor. Avrupa Birliği’ndeki yeni mevzuat, Apple’ın 2024 sonbaharına kadar iPhone’larında Lightning bağlantı noktalarını aşamalı olarak kaldırmasını gerektiriyor.

Apple’ın 2 yıl sonra sadece ürünlerinde Type-C kullandığı görmek oldukça keyifli olacak. Bunun bir standart haline getirilmesi sayesinde evrensel şarj cihaz kullanımı da artacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.