Netflix Temmuz 20, 2022 13:21

Netflix Tam 1 Milyon Abone Kaybetti!

Netflix Tam 1 Milyon Abone Kaybetti!

Dizi ve film platformu Netflix kan kaybetmeye devam ediyor. Platform bu yıl tam 1 milyon abonesini kaybetti. Peki, buna ne neden oldu ?

Netflix, 2022’nin ikinci çeyreğinde 7,97 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladığı üç aylık finansal raporlarını açıkladı. Bu açıklamalara göre; şirket, ikinci çeyrekte 2 milyonluk bir tahmine kıyasla 970.000 abone kaybetti. Netflix CFO’su Spencer Neumann, kazanç çağrısı sırasında, üye büyümesi açısından 1 milyonun eksi 2 milyona karşı biraz daha iyi olduğunu söyledi. Şirket, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 1 milyon ücretli abone eklemeyi bekliyor.

Popüler dizi ve film platformu, teknoloji ve satış ortağı olarak reklamlar için Microsoft ile bir ortaklık duyurdu. Netflix, reklam destekli teklifin, reklamsız kalacak olan mevcut planlarını tamamlayacağını söyledi. 2023’ün başlarında, reklam harcamalarının önemli olduğu birkaç pazarda reklam katmanını başlatmayı planlıyor.

Firma konu ile ilgili olarak; “Küresel büyümemiz 2013’ten 2021’e kadar yıllık %5 bileşik oranına sahip. Bu nedenle tüketicilere isterlerse reklam içeren daha düşük fiyatlı bir seçenek sunmak artık mantıklı. Reklam katmanı ve ilgili reklam gelirleri için üye tabanımızı büyütmek biraz zaman alacak olsa da, uzun vadede reklamcılığın önemli ölçüde artan üyelik ve kâr artışı sağlayabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl kan kaybeden Netflix, paylaşımdan para kazanmak istediğini söyledi ve başka bir hanenin hesabını kullanan 100 milyondan fazla hanenin sonunda ücretlendirileceğini ekledi. Bu hafta 5 bölgede şifre paylaşım planını test etmeye başladı. 2023’te planları küresel çapta hayata geçirmeyi planlıyor.

CEO; “Amacımız, üyelerimiz ve işimiz için işe yarayacağına inandığımız ve 2023’te kullanıma sunabileceğimiz, kullanımı kolay, ücretli bir paylaşım teklifi bulmaktır” dedi.

Bu açıklamalara göre; Netflix’in yakında reklamlı bir sürümünü duyuracağını söyleyebiliriz. Disney+ ve HBO Max karşısında kan kaybeden Netflix’in uygun fiyatlı paketleri ile kaybettiği kullanıcıları tekrar geri kazanmak istediği ortada. Bakalım reklam içeren paket kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.