iPhone Temmuz 20, 2022 15:24

iPhone 14 Üretimi Tehlikeye Girebilir!

iPhone 14 Üretimi Tehlikeye Girebilir!

iPhone 14 üretimi hakkında bugün üzücü haberler geldi. Bileşen eksiliğinden dolayı telefonun üretiminde sorunlar yaşanabilir.

Apple’ın Eylül ayında iPhone 14 ailesi ile karşımıza çıkacağını çok kez dile getirdik. Ancak bugün iPhone 14 üretimi hakkında kötü haberler gelmeye başladı. Tedarik zincirinden gelen haberlere göre Apple, iPhone 14 serisinin seri üretimine önümüzdeki ay başlayacak. Ancak şirket, bazı bileşenlerin eksikliğinden dolayı sorunlarla karşılaşıyor. Şimdiye kadar, küçük partiler halinde test üretimi devam ediyor.

Söylentilere göre Apple’ın en büyük sıkıntısı RAM çünkü Samsung’un seri üretimde sorun yaşaması sevkiyatı zorlaştırıyor. Uzmanlar, bazı iPhone 14 ekran ve RAM satıcılarının son zamanlarda tedarik sorunları yaşadığını doğruluyor. LPDDR5 RAM açısından Samsung, bu yılın üçüncü çeyreğinde neredeyse tek tedarikçi konumunda.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, iPhone 14 Pro için büyük üretim talebini karşılamaya çalışmak zorunda kalacak. Micron ve SK Hynix, dördüncü çeyrek gibi erken bir tarihte sevkiyata başlayabilir. Ancak Micron’un ilki için bellek sertifikası son tarihi daha sonra başladı ve Hynix’in kalite sorunları var.

iPhone 14 üretimi

iPhone 14 serisi

Ekranlar tarafında ise, Samsung ve BOE’nin sıçrama yaşaması bekleniyor. Bu iki firma LG Display’in panel üretimi sorunlarının neden olduğu ilk arz açığını büyük ölçüde telafi edebilir. Tedarik zinciri kaynakları, Apple’ın yalnızca iPhone 14 için siparişleri kesmediğini, aynı zamanda büyük talep gören iPhone 13 serisi için siparişler eklemeye devam ettiğini de belirtiyor.

Apple’ın tedarik ve parça sıkıntısı çekmesi maalesef ki fiyatlara yansıyabilir. Tüm modellere tahminlere göre 100 doların üzerinde zamlar gelecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.