iPhone Temmuz 20, 2022 13:53

iPhone 13 Samsung’un Tahtını Sallıyor

iPhone 13 Samsung’un Tahtını Sallıyor

Apple, iPhone 13 ailesi ile telefon pazarını domine etmeye devam ediyor. Cupertinolu firma Samsung’un tahtını sallamış durumda.

iPhone üreticisi Apple, iPhone 13 ile büyük çaplı yenilik sunmamasına rağmen tüm dünyada peynir ekmek gibi telefon satmayı başarmıştı. Çok yakında iPhone 13’ün piyasaya sürülmesinden bu yana bir yıl olacak. Şu sıralar gözler iPhone 14’e çevrilmiş olsa da bu telefonun hala deli gibi sattığı ortaya çıktı.

Canalys tarafından yayınlanan 2022’nin ikinci çeyreğine ait akıllı telefon satış raporu, küresel satışların yüzde 9 düştüğünü gösteriyor. Ancak bu düşüşe rağmen Apple pazar payının yıldan yıla 3 puan artarak yüzde 17’ye çıkarmayı başardı.. Canalys, bunun iPhone 13 için en yüksek talepten kaynaklandığını doğruladı.

Araştırma firması olan Canalys, Nisan ayında Apple’ın satışlarının bileşen tedarikindeki sorunlar nedeniyle 8 milyar dolar düşebileceğini söyleyen bir tahminde bulunmuştu. Bununla birlikte, iPhone 13’ün istikrarlı satışları, en azından telefon bölümünde Apple’ın iyi durumda olduğunu doğruluyor. Diğer bölümlerdeki satışlar ne olacak, Apple’ın 28 Temmuz mali raporunun yayınlanmasından sonra öğreneceğiz. Samsung, küresel akıllı telefon pazarında %21’lik payla hala lider olmasına rağmen, 3 puan düştü. En çok satan modeller, orta ve düşük fiyat segmentindeki Galaxy A telefonlar olmayı başardı.

iPhone 13 satışları

iPhone 13 satışları

İlk beş üretici Samsung ve Apple’dan sonra yüzde 14 ile Xiaomi, yüzde 10 ile OPPO ve yüzde 9 ile Vivo olmayı başardı. Bu sıralamanın 2022’nin son çeyreğinde değişme ihtimalinin çok yüksek olduğu söyleniyor. Bakalım 2022’yi kim lider firma olarak kapatacak? Apple, Samsung’un tahtını elinden alabilecek mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.