Google Temmuz 20, 2022 18:51

Google AR Kasklarının Testlerine Başlıyor

Google AR Kasklarının Testlerine Başlıyor

Google’dan AR atağı geldi. Google AR kasklarının testlerine önümüzdeki ay resmi olarak başlayacak. İnternet devi Apple’dan önce davranabilir.

İnternet ve teknoloji devi Google, Ağustos ayından itibaren AR prototiplerini gerçek dünyada test edeceğini resmi olarak açıkladı. Google’ın açıklamalarına göre; artırılmış gerçeklik (AR), dünyayla farklı şekilde etkileşim kurmamızı sağlayacak. Google, başka bir dil veya A’dan B’ye nasıl gidileceği gibi bilgilere hızlı bir şekilde erişmemize yardımcı olabileceğini söylüyor. Google AR kask çıkarması ile Apple’dan önce piyasaya girmek istiyor gibi görünüyor.

Google ayrıca, laboratuvar testinin sınırları olduğunu iddia ediyor. Önümüzdeki aydan itibaren AR prototiplerini gerçek hayatta test edilecek. Bu testler yeni cihazların sıradan hayata nasıl yardımcı olabileceğini anlamamıza yardımcı olacak. Google, AR prototiplerini birkaç düzine Google çalışanı ve güvenilir test uzmanıyla halka açık olarak test edecek.

Bu prototipler, lens içi ekranlara, mikrofonlara ve kameralara sahip olacak, ancak sınırlı yeteneklere sahip olacak. AR prototipleri fotoğrafçılığı ve videografiyi desteklemiyor. Ancak görüntü verileri menüleri çevirmek ve kafelere giden rotaları sunmak için kullanılacak. Google’a göre, küçük ölçekli testleri bir avuç Google yetkilisi ve diğer güvenilir test uzmanları yürütecek.

Google AR

Google AR’a gözünü dikti

Belli başlı sınırları olacak olan bu AR kaskaların son kullanıcı için ne zaman sunulacağı biliniyor. Daha önce AR konusunda Google Glass projesi üzerinde çalışan teknoloji devi, sürpriz bir şekilde bu projeyi sonlandırma kararı almıştı. AR konusunda tecrübeli ve bilgi birikimine sahip olan Google’ın, bu kaskalarının telefondan bağımsız çalışıp çalışmayacağı konusunda henüz açıklama yapmadığını belirtelim.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.