MacBook Temmuz 20, 2022 19:56

Apple M2 Yonga Seti Fana Çuvalladı

Apple M2 Yonga Seti Fana Çuvalladı

Yeni MacBook modellerinde yer alan Apple M2 yonga seti için kötü haberler geliyor. SSD biriminde bu sefer kötü performans yaşanıyor.

Apple’ın merakla beklenen yeni MacBook modelleri geçtiğimiz haftalarda satışa sunulmuştu. Apple M2 yonga setinden beslenen bu modeller için kötü haberler gelmeye devam ediyor. Apple M2’ye sahip MacBook Pro ve Air modellerini satın alanlar görünüşe göre performans açısından pek tatmin olmayacak.

Bu yeni yonga setinin ısınmaması için kısa bir süreden sonra işlemciyi kıstığı geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Bugün ise SSD’sinin çok iyi olmadığı testlerde göründü.

Eski Apple modeli gibi, temel sürümdeki yeni dizüstü bilgisayar, bir NAND bellek yongasına sahip katı hal sürücüsü ile donatılmıştır. Bu nedenle, SSD’nin veri aktarım hızı, SSD’ninkinden çok daha düşük.

Rakamlar açısından, yeni SSD, Apple M1’deki MacBook Air modelinden yüzde 30-50 daha yavaş. Son yıllardaki tüm Apple dizüstü bilgisayarlarında olduğu gibi, bir SSD’yi değiştirmenin veya ek bir tane eklemenin bir yolu da yok. Bu yüzden yeni MacBook Pro veya Air alırken performansın düşmemesi için 512 GB’lık sürüme yönelmeniz gerekiyor.

Apple, baz modellerde böyle performans kısması yapmayan bir firmaydı. Hatta depolama alanı yükseldiğinde bazı modellerin performansı çok az da olsa düşebiliyordu. Baz modellerde performans düşüşünün yaşanmasının ardından herkes Apple’dan bir cevap bekliyor.

Apple eğer bu şikayetler çok fazla artarsa yeni MacBook’lar için bir değişim programı bile başlatabilir. Bakalım bu sorun için ne zaman ve nasıl bir açıklama gelecek? Bekleyip göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.