HarmonyOS Temmuz 19, 2022 12:33

HarmonyOS ile Çalışan Otomobil Geliyor!

HarmonyOS ile Çalışan Otomobil Geliyor!

Huawei’nin yeni programı Huawei Inside için sevindiren haber geldi. HarmonyOS ile çalışan ilk otomobilin seri üretimi başladı.

Huawei, Çinli elektrikli araç üreticisi Arcfox ile Huawei Inside programına dayalı üst segment elektrikli araç üretmek için bir ortaklık duyurdu. Kendi kendine sürüş için HarmonyOS tabanlı akıllı ekran ve Huawei HiCar çözümü bu otomobilde kullanılacak. Arcfox Alpha-S, Huawei Inside programındaki ilk üretim aracıdır ve şu anda tam üretimdedir. Elektrikli aracın insansız sürüş sistemi, üç LiDAR sensörü, altı milimetre dalga radarı, on iki ultrasonik sensör ve dört çevre görüş kamerası ile donatılmıştır.

Arcfox Alpha-S Ocak ayından beri piyasada olmasına rağmen, başlangıçta küçük bir ilk parti piyasaya sürüldü. Elektrikli araç şimdi Zhenjiang tesisinde tam ölçekli üretime giriyor. Huawei Hi ArcFox Alpha S, HarmonyOS işletim sistemine ve Huawei’nin özel kendi kendine sürüş sistemine sahip ilk araç olarak duyuruldu. Araç, Kirin 990A tek çipli sistem ve 5G modem ile donatılacak.

Bu elektrikli otomobil 643 hp sabit mıknatıslı senkron motor ile geliyor. Bu motor maksimum 655 Nm tork gücü sunuyor. Motor, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3.5 saniyede çıkmanızı sağlıyor. Araç, 708 km’yi şarj etmeden sürmenizi sağlayan ve çok hızlı şarjı destekleyen IP68 açıklamasına göre korunan üçlü bir lityum pile de sahip. Yaklaşık 200 km’lik menzil için 10 dakika şarj etmek yeterli olacak.

Huawei HarmonyOS 2.0

Huawei’nin otomobil alanında HarmonyOS ile güzel işlere imza atacak olması oldukça sevindirici. Teknolojinin her alanında yer alan Huawei, tüm ambargolara rağmen dünyanın en büyüğü olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor diyebiliriz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.