Akıllı Telefon Temmuz 19, 2022 13:22

Akıllı Telefon Pazar Payları Açıklandı, İşte Bir Numara

Akıllı Telefon Pazar Payları Açıklandı, İşte Bir Numara

2022 yılı ikin çeyrek akıllı telefon pazar payları açıklandı. Rapora göre Samsung birinci, Apple ikinci, Xiaomi ise üçüncü sırada.

Pazar araştırma şirketi Canalys, 2022 yılı ikinci çeyrek akıllı telefon pazar paylarını açıkladı. Samsung ve Apple ilk beş içerisinde pazar paylarını artıran markalar oldu. Samsung özellikle  Galaxy A serisi telefonların güçlü satışlarıyla birlikte liderliğini sürdürürken, Apple cephesinde ise iPhone 13 serisi hala beklenenin üzerinde talep görüyor. Öte yandan rapora göre akıllı telefon satışları yıllık bazda yüzde 9 azaldı. Bunun nedenin tüm dünyayı etkileyen ekonomik zorluklar olduğu belirtildi.

Akıllı Telefon Pazar Oranları Açıklandı

Samsung geçen yıl aynı çeyrek dilimde yüzde 17 olan pazar payını 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 21’e yükseltmeyi başardı. Apple, iPhone 13 serisine yönelik devam eden yüksek talep sayesinde tüm telefon üreticileri arasında yüzde 17 ile en iyi ikinci pazar payını sahip marka oldu. Apple’ın pazar payı geçen yıl aynı dönemde yüzde 14 seviyesindeydi.

Çinli markalar Xiaomi, Oppo ve Vivo sırasıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor. Üç şirketin de pazar paylarında düşüş söz konusu. Xiaomi yüzde 14 pazar payı ile üçüncü, OPPO yüzde 10 ile dördüncü ve Vivo yüzde 9’luk oranla beşinci sıra yer aldı.

Raporda üreticilerin yıllık bazda telefon satışlarındaki değişime de yer verildi. Apple yıllık bazda 21.4 oranında büyüme kaydetti. Samsung cephesinde ise büyüme yüzde 16.7 oranında gerçekleşti. Çinli markalarda ise yıllık bazda düşüşler olduğunu belirttik. En büyük düşüş yüzde 17.6 ile Xiaomi cephesinde gerçekleşti. Xiaomi’yi yüzde 10 ile Vivo ve yüzde 9,1 kayıpla OPPO izledi.

Samsung Galaxy S21 FE Türkiye’de Bu Fiyata Kaçmaz

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.