Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 18, 2022 19:58

GameSir X3 İnceleme – Android Telefonunuz Oyun Konsolu Oluyor

GameSir X3 İnceleme – Android Telefonunuz Oyun Konsolu Oluyor

Mobil oyuncuların yakından tanıdığı GameSir, karşımıza Android ile uyumlu GameSir X3 ile çıktı. Bu kontrolcü hem soğutuyor hem oyunlara seviye atlatıyor.

Mobil oyuncuların favori markalarından olan GameSir bu sefer karşımıza ustalık eseri ile çıktı. Android telefonlar için geliştirilen GameSir X3, oyun deneyimini mobilde farklı bir seviyeye çıkarıyor. Yapısı, sunduğu özellikler ve ergonomisi ile bu kontrolcünün mobil tarafta rakibi pek yok diyebiliriz. Type-C bağlantısına sahip tüm Android telefonlar ile sorunsuz ve adaptörsüz bir şekilde çalışan bu kontrolcüyü inceleme altına alıyoruz.

GameSir X3 İnceleme

GameSir X3 ve X2 karşılaştırıldığında, farkını direkt belli ediyor. GameSir X2’de zaten oldukça kaliteli düğmeler ve tetikleyiciler vardı. Ancak yeni modelde bu deneyim daha da iyileştiriliyor. Daha kaliteli malzeme kullanan firma kişiselleştirme konusuna da el atıyor. Kontrolcünün kutusunda, deneyiminizi kişiselleştirmek için değiştirebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz bir dizi kauçuk kapak yer alıyor.  Ayrıca kutu içerisinde iki adet uzun analog da yer alıyor. Xbox Elite kontrolcülerde olduğu gibi kontrolcünün analoglarını değiştirebiliyorsunuz.

Tuş kalitesi konusunda da çok başarılı bulduğumuz kontrolcünün tek kötü yanı trigger yani tetik tuşlarının da tıklanabilir olması. Keşke GameSir, tetik tuşlarını da basınca duyarlı bir şekilde tasarlasaymış. Tetik tuşları normal tuşlar gibi basıyor.

Oyun telefonu dediğin buz gibi olacak

Tamamen telefondan beslenen kontrolcüde iki adet Type-C girişi yer alıyor. Bunlardan biri ile bağlı olan telefonu şarj edebilirken, diğeri ile soğutucu fanı çalıştırabiliyorsunuz. Keşke soğutucu fan da isteğe göre telefondan beslenebilseymiş. Ayrıca bu fan’ın RPM’i maalesef ki uygulama üzerinden ayarlanmıyor.


Sürekli yüksek devirde çalışan bu fan telefonu buz gibi tutuyor diyebiliriz. Fansız oyun deneyimimizde CPU sıcaklığı 80 derece arasındaydı. Ancak fanı çalıştırdığımızdaki aynı oyun deneyimizde CPU sıcaklığı 65 dereceyi geçmedi. Fandan bahsetmişken bu fanda RGB aydınlatma olduğunu belirtelim. GameSir, arka plakanın telefon yüzey sıcaklıklarını 24 dereceye kadar azaltabileceğini söylüyor. Bu iddia hemen hemen doğru diyebiliriz. Umarız bu modelde bir revizyona gidilir ve fan direkt olarak telefondan da beslenip RPM’i ayarlanabilir.

Yazılım konusunda GameSir son güncelleme ile topladı. Bu incelemeyi yapmak için güncellemeleri bekledik. Çünkü kontrolcüde Xbox şeması yoktu. Son güncelleme ile dilediğiniz tuş dizilimini kontrolcüye atayabiliyorsunuz.

Tüm Android telefonlar ile fit bir şekilde uyumlu olan bu kontrolcünün yazılımı da çok başarılı çalışıyor. Destekli oyunlar yazılım sayesinde kontrolcünün tuş dizilimini otomatik olarak ayarlıyor. Eğer oyun desteklemiyorsa kontrolcüden modu değiştirip kontrolleri kendiniz elle de atayabiliyorsunuz. Bu mod özellikle PUBG Mobile gibi oyunlarda büyük kolaylık sağlıyor.

Mobilden oyun oynayanların kaçırmaması gereken bir kontrolcü olan GameSir X3’ün biraz ağır bir yapıda olduğunu belirtelim. Bu ağırlık kontrolcünün ortasına yerleştirilmiş fan ve soğutma tabakasından kaynaklanıyor. Ancak uzun süreli oyunlarda bile eli yormadığını söyleyebiliriz. 

Taşıma çantası ile gelen bu kontrolcü 100 dolar seviyesinde satılıyor. Şimdilik sadece Android sürümü olan bu modelin iPhone sürümünün gelip gelmeyeceği ise belirsizliğini koruyor. xCloud ve GeForce Now ile de uyumlu olan bu kontrolcü oyun deneyiminizi üst seviyelere çıkarıyor. Eğer fiziki bir kontrolcü arıyorsanız GameSir X3’e öncelik vermenizde fayda var.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.