Otomobil Temmuz 17, 2022 20:58

Xiaomi Otomobil İşine Girmeye Hazırlanıyor!

Xiaomi Otomobil İşine Girmeye Hazırlanıyor!

Çinli teknoloji devi Xiaomi otomobil işine girmeye hazırlanıyor. Ağustos ayında ilk prototip gösterilecek. İşte detaylar.

Xiaomi elektrikli araç işine geçtiğimiz yıllarda Xiaomi M365 elektrikli scooter ile girmişti. Ancak şimdi firma otomobil işine girmeye hazırlanıyor. Xiaomi otomobil alanında yapacağı yatırımlar için 10 milyar dolar yatırım sözü bile vermişti. Bu açıklamalardan uzun bir süre sonra bugün ise Xiaomi’nin ilk otomobilinin gösterileceği tarih açıklandı.

Şirket kurucusu ola Lei Jun’un ilk elektrikli otomobil prototipini Ağustos ayında açıklaması bekleniyor. Bu araba, WM Motor’un Maven konsept otomobilinden sorumlu HVST Automobile Design tarafından tasarlanacak. Tanıtım gerçekleştikten sonra, prototip yol testine çıkacak. Muhtemelen bu otomobili ilk olarak Çin yollarında göreceğiz.

Xiaomi Auto üretim tesisi ve Ar-Ge merkezi Yizhuang’da inşa edilecek ve ilk gerçek otomobillerin 2024’te üretim hattından çıkması bekleniyor. Fiyat açısından Xiaomi’nin bu kriz ortamında nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor. Tahminlere göre krizden dolayı fiyatlar pek uygun olmayacak. Xiaomi’nin son dönemdeki fiyat artışını göz önünde bulundurursak bu otomobilin Tesla civarında bir fiyata sahip olacağını söyleyebiliriz.

Şimdilik hiçbir teknik özellik paylaşmayan Xiaomi, yeni otomobilini Ağustos ayında bizlere gösterecek. Bakalım bu otomobil Avrupa ve Türkiye pazarına ne zaman gelecek?

Xiaomi Otomobil

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.