TSMC Temmuz 16, 2022 19:54

TSMC Çip Krizi Yok Diyor! Stoklar Fazlaymış!

TSMC Çip Krizi Yok Diyor! Stoklar Fazlaymış!

Yonga seti devi TSMC, çip krizine meydan okudu. En büyük üreticilerden biri olan TSMC’den çip stoklarında fazlalık olduğu açıklaması geldi.

Koronavirüs pandemisi yüzünden yaklaşık iki yıldır, birçok endüstrinin ve çok sayıda şirketin zarar görmesi nedeniyle piyasada çeşitli çip krizi yaşanıyor. Bu kriz görünüşe göre piyasada fiyatı yükseltmek için yapılmış. Çünkü TSMC çip stoklarında fazlalık vermeye başladı.

TSMC, beklenmedik bir şekilde aşırı çip stoğuna sahip olduğunu açıkladı. Bunun nedeninin yüksek enflasyondan dolayı dünya genelinde teknolojik ürünlere olan ilginin azalması gösteriliyor. Üstelik, fazlalık öyle ki şirkete göre, dengenin yeniden kurulması için birkaç çeyrek geçmesi gerekecek.

TSMC’nin konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Tedarikçilerimiz, tedarik zincirlerinde daha büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyor, bu da hem gelişmiş hem de olgun tesislerimiz için takım teslim sürelerini artırıyor.” ifadelerine yer verildi.

TSMC

Yaşanan durumun tüketici elektroniği fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceği belirsizliğini koruyor. Ancak şu ana kadar hiçbir şirket böyle bir şey açıklamadı. Muhtemelen diğer firmalarda da çip fazlalığı var. İlerleyen dönemlerde firmalardanda bu konuda açıklama gelmesi bekleniyor. Umarız çip krizi gerçekten çözülür ve fiyatlara yansıtılmadan olduğu gibi ürünler satılmaya devam eder.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.