Akıllı Telefon Temmuz 15, 2022 15:18

İşlemci Kıtlığı Sona Eriyor! Akıllı Telefon Fiyatları Düşebilir

İşlemci Kıtlığı Sona Eriyor! Akıllı Telefon Fiyatları Düşebilir

Pandemi nedeniyle yaklaşık üç yıldır süren İşlemci kıtlığı sona eriyor. Pek çok sektör rahatlayacak. Akıllı telefon fiyatlarında düşüş bekleniyor.

17 Kasım 2019 tarihinde Çin Vuhan’da ortaya çıkan koronavirüs salgını kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayıldı. Ölümcül virüs yüz milyonlarca insanı eve kapatırken, hayatımızı neredeyse her noktasında olumsuz etkiler bıraktı. Koronavirüs pandemisi, endüstrinin ana kalemlerinden biri olan çip üretimini de fazlasıyla etkiledi. Salgının patlak vermesiyle birlikte teknoloji ürünlerin satışında patlama yaşandı. Uzaktan eğitim, evden çalışma derken özellikle akıllı telefon, tablet ve bilgisayara yoğun bir talep oluştu. Arzın talebe ayak uyduramaması ve 2021’deki kuraklığın da etkisiyle ciddi bir işlemci kıtlığı yaşandı. Çip kıtlığı sadece mobil ve taşınabilir cihazları değil, otomobil üretimini de fazlasıyla etkiledi. Neyse çip üretimi noktasında iyi haberler var.

İşlemci kıtlığı Sona Eriyor

ANZ ekonomik araştırma ekibinin son raporuna göre, yıllık çip üretim kapasitesinin 2022’de %9-16 oranında artacağı tahmin ediliyor. 2023 yılı itibariyle ise çip üretimindeki sıkıntıların aşılacağı belirtiliyor. Bununla birlikte işlemci fiyatları düşecek ve bu düşüş mobil cihazların fiyatını da yansıyacak.

Çip krizi, bilgisayar donanımı endüstrisini de sert bir şekilde vurdu. Grafik kartı üreticileri, uzun süredir verimli bir şekilde grafik kartları üretemiyor. Madencilik ve mevcut çip sıkıntısı, grafik kartı fiyatlarının da hızla artmasına neden oldu. Son aylarda, çip sıkıntısı bir miktar ortadan kalmasıyla GPU fiyatlarında da düşüş gözleniyor.

Kaynak: Xiaomiui

Apple Türkiye İndirim ile Karşımıza Çıktı!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.