Gündem Temmuz 15, 2022 20:24

Intel İşlemci Fiyatları için Üzücü Gelişme!

Intel İşlemci Fiyatları için Üzücü Gelişme!

Mavi çip devi üzücü bir gelişmeyle karşımızda. Bilgilere göre Intel işlemci fiyatları, yükselişe geçebilir. İşte detaylar.

Şu anda teknoloji endüstrisinde yoğun fiyat düşüşleri gözlemleniyor. Çip kıtlığının zayıflamasıyla işlemci fiyatlarında düşüş gerçekleşmişti. Madenciliğin bitme noktasına gelmesiyle de birlikte ekran kartı fiyatlarında yoğun düşüşler gözlemlenmişti. Ancak mavi çip devi Intel, işlemci fiyatları konusunda sektörün tersine gidiyor.

Intel, İşlemci ve Diğer Bileşenlerinin Fiyatlarını %20’ye Kadar Artırabilir

Çip kıtlığı ve pandemi zamanlarında Intel, büyük sıkıntılar yaşamıştı. Ancak şu an çip, işlemci ve bileşen endüstrisinde ufuk aydınlık. Ancak Nikkei Asia’dan gelen bilgiler, mavi çip devinin birçok işlemcisinin fiyatlarında %20’ye varan fiyat artışları uygulayacağı söyleniyor. Buna ek olarak kontrol yongaları ve benzeri bileşenlerin de fiyatlarının aynı oranda yükseleceği aktarılıyor.

Etkilenen işlemciler daha çok sunucu işlemcileri olacak. Bileşenler ise Wi-Fi, Bluetooth ve benzeri bağlantı çiplerini kapsıyor. Eğer Intel yalnızca sunucu işlemcileriyle kalmayıp mevcut ve gelecek olan 13. nesil Intel Raptor Lake işlemcilerinde de fiyat artışına giderse, 12. nesil Alder Lake işlemcilere göre daha pahalı işlemciler göreğiz. Nikkei Asia gelişme için şu yorumlarda bulundu:

“Yöneticiler, Intel, üretim ve malzeme maliyetlerinin artması nedeniyle fiyat artışlarının gerekli olduğunu söyledi. Yüzde artışları kesinleşmedi ve farklı çip türleri için farklı olabilir, ancak insanlardan biri, minimum tek haneli artıştan %10 ve %20’ye kadar değişebileceğini belirtti.”

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.