Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 15, 2022 19:22

Apple M2 Isınma Sorunu Yaşıyor!

Apple M2 Isınma Sorunu Yaşıyor!

Apple’ın yeni MacBook modelerinde yer alan Apple M2 yonga setinin ısınma sorunu yaşadığı ortaya çıktı. Bu işlemci Apple’ı üzecek.

iPhone üreticisi Apple, geçtiğimiz günlerde Apple M2 yonga setli MacBook modellerini resmi olarak satışa sunmuştu. Ancak bu modellerin satışa sunulmasından sonra Apple M2’nin maalesef ki çok fazla ısındığı ortaya çıktı. Görünüşe göre Apple’ın başı bu yonga setinden dolayı çok ağrıyacak.

Aşağıdaki grafiklerden de görebileceğiniz gibi, sürekli yük altında yeni MacBook Air, aynı platformdaki MacBook Pro’dan çok daha düşük performans gösteriyor. Önceki MacBook Air’e göre hala bir artış var. Ancak bu artış maalesef ki gözle görünecek kadar çok değil.

Bunun nedeni aslında oldukça basit. Yonga seti aşırı ısınıyor ve performans kısması devreye giriyor. Bununla birlikte, M1’deki aynı MacBook Air, yeni model için performans %21’e karşılık %13’e düştüğü için uzun süreli yük altında daha da kötü çalışıyor. Yani, böyle bir dizüstü bilgisayardaki yeni yonga seti M2, M1’e göre az bir artış nedeniyle çok iyi görünmüyor. Ancak enerji verimliliği açısından hala daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Apple M2

Apple M2

Apple’ın bu sorunu çözmesi zor görünüyor. Eğer kilit açılırsa maalesef ki MacBook modellerinde ısınma sorunu meydana gelecek. Apple M2’ye sahip bir MacBook almak yerine Apple M1 Pro’lu bir MacBook satın almak şu aşamada daha mantıklı görünüyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.