Akıllı Telefon Temmuz 14, 2022 12:23

Snapdragon 8 Gen 2, Samsung’a Büyük Darbe Vuracak

Snapdragon 8 Gen 2, Samsung’a Büyük Darbe Vuracak

Yeni bir rapora göre hem Snapdragon 8 Gen 2 hem de 8+ Gen 2 işlemcilerini TSMC üretecek. Bu durum Samsung’a büyük bir darbe vuracak.

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 1 yonga setini Samsung dökümhanelerinde üretti. Söz konusu işlemcinin devamı olan Snapdragon 8+ Gen 1 olduğunda ise üretim hatta tamamen TSMC’ye taşındı. Samsung ve TSMC’nin çip üretimi noktasında iki büyük dev olduğunun altını çizelim. Snapdragon 8+ Gen 1 daha yüksek saat frekanslarına sahip olmasına rağmen verimlilik noktasında Snapdragon 8 Gen 1’den daha iyi görünüyor. Özellikle Snapdragon 8 Gen 1’li telefonlarda görünen ısınma sorunları yılın ilk yarısında sık sık dile getirildi. Bu durum kaynaklı olsa gerek Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 ve 8+ Gen 2 işlemciler için de TSMC ile iş birliği yapacak.

Snapdragon 8 Gen 2 Serisi TSMC Üretimi Olacak

Mobil endüstrisine yakın bir analist olan Ming-Chi Kuo’nun aktardıklarına göre Qualcomm’un 2022 yılı amiral gemisi işlemcileri TMCS dökümhanelerinde üretilecek.

Bu durum, Qualcomm’un bir numaralı müşterisi olan Samsung’a büyük darbe vuracak. Qualcomm’un TSMC’ye geçmesiyle Tayvan merkezli şirket, pazar liderliğini önemli ölçüde artıracak.

Snapdragon 8 Gen 2

Samsung’un verimilik noktasında yaşadığı sorunlar Qualcomm’un TSMC’ye geçmesindeki ana nedenlerden biri olabilir . Raporlara göre Samsung Foundry tarafından üretilen Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1’in verimliliği %35 olarak hesaplandı. Bu sonuç 100 parçadan sadece 35’inin faydalı ve 65’inin kusurlu olduğu anlamına geliryor.

Öte yandan Samsung geçtiğimiz günlerde 3nm çip üretimine başladığını duyurdu. Şirket, güç açısından verimli ve performansı artırılmış yongalar için Gate-All-Around (GAA) transistör mimarisini kullanıyor. Samsung’un bu hamlesi Qualcomm’u tekrar kendi yanına çekecek mi merak ediyoruz? Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.