iPhone Temmuz 14, 2022 15:21

iPhone 15 Pro Max Kamera Konusunda Çığır Açabilir

iPhone 15 Pro Max Kamera Konusunda Çığır Açabilir

Apple’ın önümüzdeki yıl tanıtacağı iPhone 15 Pro Max modeli hakkında bilgiler gelmeye başladı. Kamera tarafında çok ama çok iddialı olacak.

Cupertinolu teknoloji devi Apple henüz iPhone 14’ü duyurmadı. Ancak şimdiden 2023 yılında tanıtılacak olan iPhone modelleri hakkında söylentiler gelmeye başladı. Apple’a yakınlığı ile bilinen Ming-Chi Kuo, bugün iPhone 15 Pro Max modeli hakkında ortaya yepyeni bir iddia attı.

Android dünyasında uzun süredir yer alan periskop lensler, ışığı birden fazla dahili lense 90 derecelik açıyla kamera sensörüne yansıtan bir prizmaya dayanıyor. Bu, merceğin uzunluğunun bir telefoto mercekten çok daha uzun olmasını sağlıyor. Bu da çok daha iyi bir optik yakınlaştırma sunuyor.

iPhone 13 Pro modellerindeki telefoto lens, yalnızca 3x optik yakınlaştırma ve 15x dijital yakınlaştırma yapabiliyor. Apple’ın ezeli rakibi Samsung’un Galaxy S22 Ultra modelinde 10x optik yakınlaştırma ve 100x’e kadar dijital yakınlaştırma sağlayan bir periskop lens bulunuyor. Apple buna hala bir karışık veremedi. iPhone 14 Pro Max ile de maalesef ki Samsung kalitesinde bir periskop lens sunulamayacak.

iPhone 15 Pro Max

Analist, 1/3 inç büyüklüğündeki yeni sensörün f/2.8 diyafram, sensör kaydırma sabitleme ve 6x’e kadar optik zoom ile 12 megapiksel çözünürlüğe sahip olacağını söylüyor.

Kuo, hem iPhone 16 Pro hem de iPhone 16 Pro Max’in bu teknolojiye sahip olacağını belirtiyor. Bu yüzden daha küçük telefonları tercih edenler periskop lensli bir iPhone’a kavuşmak için 2024’e kadar beklemek zorunda kalacaklar. Çünkü iPhone 16’nın ana modellerinde bu periskop lensin yer alma ihtimali bulunuyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.