Jony Ive Apple ile Çalışmayı Bıraktı!

Apple’dan ayrıldıktan sonra Apple ile çalışmaya devam eden Jony Ive bu sefer Apple ile de çalışmayı noktaladığını açıkladı. Çok şükür…

Apple tasarım konusunda bir dönem Jony Ive ile fırtınalar estirmişti. Ancak son yıllarda Apple’ın MacBook modellerine bile çentik koyması tasarım konusunda artık işlerin yolunda gitmediğini gösteriyordu. Apple’dan geçtiğimiz yıllarda ayrılan Sir. Jony Ive, dışarıdan da olsa Apple ile çalışmaya devam ediyordu. Bugün ise Ive’ın Apple ile çalışmayı tamamen sonlandırdığı açıklandı.

iPhone 11’den beri aynı tasarımı kullanan Apple, maalesef ki iPhone 14’te de aynı tasarımı kullanacak. Apple’da radikal değişimlerin Ive’ın firma ile çalışmayı tamamen bırakmasından sonra olacağı aşikar. 100 milyon dolarlık anlaşma ile Apple ile çalışan Ive’ın sözleşmesi bu sefer yenilenmedi. 100 milyon dolarlık bir tane bile tasarım sunamayan Ive’ın köreldiği açıkça ortada.

Bu anlaşmanın yenilenmemesinde Quince’ın bir çıkar çatışması olması yüksek ihtimal görünüyor. Çünkü Apple ile bir sözleşme kapsamında şirket, diğer firmalarla işbirliği yapmasını yasaklayabilir. Tasarım ekibi şu anda Tasarım Başkan Yardımcısı Alan Dye ve Endüstriyel Tasarım Başkan Yardımcısı Evans Hankey tarafından yönetiliyor. Daha önce ikisi de Quince’ın altında çalışıyordu. Quince ve LoveFrom işverenleri arasında Airbnb ve Ferrari olduğunu belirtelim.

Jony Ive

Apple’ın artık yoluna nasıl devam edeceği merak konusu. Apple’dan eskiden olduğu gibi döneme damga vuran cihaz tasarımlarının gelmesini dört gözle bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu