Popüler Bilim Temmuz 13, 2022 9:24

James Webb Teleskobu Yeni Galaksi ve Nebula Fotoğraflarıyla Karşımızda

James Webb Teleskobu Yeni Galaksi ve Nebula Fotoğraflarıyla Karşımızda

Uzayın altın gözcüsü James Webb Teleskobu, çektiği yepyeni galaksi ve nebula fotoğraflarını insanlığa sundu. İşte uzun bekleyişin mahsulleri.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı(NASA) Türkiye saatiyle 12 Temmuz saat 17:30’da James Webb Uzay teleskobunun çektiği yeni tam renkli fotoğrafları insanlığa sundu. Uzun zamandır beklenen bu görüntüler, görenleri büyüledi. Gelin fotoğrafların tüm detaylarına göz atalım.

NASA, James Webb Teleskobunun Çektiği Yeni Renkli Fotoğrafları Paylaştı

10 milyar doları aşan maliyetle üretilen JWST, Ariane 5 roketiyle uzaya gönderilmişti. L2 yörüngesine başarıyla oturan teleskop, komisyon ve soğuma aşamasına girmişti. Bu işlemleri de başarıyla tamamlayan James Webb, artık bilimsel görevlerine başlamaya hazırdı.

Geçtiğimiz günde ABD Başkanı Joe Biden, Webb’in çektiği ilk renkli fotoğrafı halka sunmuştu. Bu görselde uzayın ultra derin alanını görmüştük. Hubble teleskobuna göre çok büyük gelişmeler sunan JWST, daha keskin ve net görüntüler sunabiliyor.

NASA’nın 12 Temmuz tarihinde yaptığı canlı yayında, JWST’nin çektiği ilk ve yeni renkli fotoğraflar paylaşıldı. Bunlar sırasıyla 7600 ışık yılı uzaklıkta olan Carina Nebulasını, 2 bin ışık yılı uzaklıkta ve sönmekte olan Güney Halka Nebulasını, WASP-96 b gezegeninin spektrumunu, 290 milyon ışık yılı uzaklıkta olan Stephan Beşlisi galaksi formasyonunu ve SMACS 0723 ultra derin alanını içeriyor. James Webb’in parlak altın aynaları ile çektiği heyecan verici en yeni ve ilk fotoğraflara aşağıdan bakabilirsiniz.

NASA’s Webb Reveals Cosmic Cliffs, Glittering Landscape of Star Birth

NASA’s Webb Sheds Light on Galaxy Evolution, Black Holes

NASA’s Webb Captures Dying Star’s Final ‘Performance’ in Fine Detail

NASA’s Webb Delivers Deepest Infrared Image of Universe Yet

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.