Bilim Temmuz 11, 2022 13:31

Biden, James Webb Teleskobunun İlk Renkli Fotoğraflarını Paylaşacak

Biden, James Webb Teleskobunun İlk Renkli Fotoğraflarını Paylaşacak

Yıllardır süren bekleyiş sona eriyor. ABD Başkanı Joe Biden, James Webb teleskobunun ilk tam renkli fotoğraflarını paylaşacak. İşte detaylar.

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi(NASA), yaptığı duyuru ile James Webb teleskobunun ilk tam renkli fotoğraflarının hangi saatte yayınlanacağını açıkladı. Buna ek olarak ilk fotoğraflar ABD Başkanı Joe Biden tarafından paylaşılacak. Peki heyecan verici görüntüler ne zaman tanıtılıyor?

James Webb Teleskobunun Çektiği İlk Tam Renkli Fotoğraflar Yarın Geliyor!

NASA, James Webb teleskobunun ilk tam renkli fotoğraflarının Türkiye saatiyle 12 Temmuz 00:00’da ABD başkanı Joe Biden tarafından yayınlanacağını aktardı. Buna ek olarak NASA, çekilen diğer ilk tam renkli fotoğrafların Türkiye saatiyle 12 Temmuz 17:30’da yayımlanacağını paylaştı. Peki James, uzayın hangi bölgelerinden fotoğraf gönderecek?

NASA’nın paylaştığı listelere göre James, uzayın 5 bölgesinden fotoğraf çekti. İlk olarak Karina bulutsusunun(nebula) fotoğrafı çekildi. Bu bulutsu, gökyüzünde görebileceğimiz en parlak nebulalardan birisi. Diğer çekilen bultusu ise NGC 3132 bulutsusu. “Sekiz Patlamalı” bulutsu olarak bilinen bu nebula, ölüm evresinde olan bir yıldızın etrafını saran gaz bulutudur.

Bu iki bulutsaya ek olarak James Webb, bir gezegenin de fotoğrafını çekti. WASP-96 b isimli öte gezegen, oldukça büyük olan bir gaz devidir. Jüpiterin kütlesine yakın bir kütlesi var. Gezegen 2014 yılında keşfedilmişti.

Daha büyük yapılar olan galaksi ve galaksi kümeleri, James tarafından başarıyla çekilmiş durumda. Stephan galaksi beşlisi ve SMACS 0732 galaksi kümesi, James’in yarın aktaracağı fotoğraflardan biri olacak. 20 yıldır beklenen bu ilk tam renkli görselleri yarın görebileceğiz. Bu fotoğraflar paylaşıldığı an sizlere aktaracağız. Takipte kalın.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.