Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 10, 2022 20:52

Yandex.Disk için Kötü Haber Geldi!

Yandex.Disk için Kötü Haber Geldi!

Yandex’in bulut tabanlı depolama servisi Yandex.Disk için kötü haber geldi. Ücretsiz kullanıcılara artık dosya sınırlaması gelecek.

Bulut tabanlı depolama sistemleri Dropbox ile başlamış ve Google Drive, OneDrive, iCloud, Amazon ve benzeri sistemler ile çoğalmıştı. Bu süreçte Rusya menşeli teknoloji devi Yandex de bu alana giriş yapmıştı. Yandex.Disk ücretsiz kullanıcılarına sunduğu geniş seçenekler ile dikkatleri üzerine çekmişti. Ancak bugün bu servis için de kötü haber geldi diyebiliriz.

Sürpriz bir şekilde Yandex.Disk, ücretsiz bir plana yüklerken dosya boyutunu tek taraflı olarak sınırladı. Yeni sisteme göre yüklenecek dosya boyutu 1 GB’tan fazla olamayacak. Bir seferde 50 GB indirmek için Yandex 360’a abone olunması öneriliyor. Eskiden sınırlama yoktu.

Daha önce ücretsiz planlarda dosya boyutunun 50 GB olduğunu belirtelim. Tarayıcı üzerinden indirmek isterseniz ise boyut 10 GB ile sınırlıydı. Kullanıcıların aktardığı bilgilere göre; Linux’ta web arayüzünden indirirken 1 GB’den büyük dosyaları indirmek Yandex Plus aboneliğine üye olmanız gerekiyor.

Yandex.Disk

Yandex.Disk’e sınırlama geldi

Belirtildiği gibi, 7 Temmuz’da Yandex 360 aboneliğinde “Büyük dosyaları yükleme” seçeneği bir seçenek olarak ortaya çıkmıştı. Aynı zamanda, şirketin kendisi Yandex 360 Premium tarifelerinde 1 GB’den fazla dosya yüklemenin mümkün olduğunu söyledi. Günden güne şişen bulut sunucuları için Yandex’in aldığı bu karar çok normal görünüyor. Burada yapılan tek hata bunun kullanıcılara 1-2 ay önce duyurulmaması. Bu tip sınırlamalarda firmalar genellikle kullanıcılarına mail yolu ile öncesinden haber veriyor. Bakalım Yandex cephesinden konu ile ilgili ne zaman açıklama gelecek?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.