Xbox Temmuz 10, 2022 15:21

Xbox Series X’e Windows 98 Kurmak Mümkün!

Xbox Series X’e Windows 98 Kurmak Mümkün!

Xbox’ın Xbox Series X/S konsollarına Windows 98 kurmanın mümkün olduğu ortaya çıktı. Eski oyunları konsoldan da oynayabilirsiniz.

Oyun dünyasının teknik adamları olarak bilinen Digital Foundry çılgınlıklarına devam ediyor. Digital Foundry şimdi de Xbox Series X/S konsollarına Windows 98 işletim sisteminin yüklenebileceğini ortaya çıkardı. Herkesin yapabileceği bu yöntem sayesinde güncel konsolda 2000’li yıllarda çıkmış oyunları bir PC gibi oynamak mümkün hale gelecek.

Ancak işlemlerin kendisi basit değil. DOSBox Pure’u çalıştırmanıza izin veren bir RetroArch emülatörüne ihtiyacınız var. RetroArch’ı kurduğunu zaman Windows 98’i yükleyebiliyorsunuz. RetroArch’ı da yüklemek için Xbox’a geliştirici hesabı yüklemeniz gerekiyor. Dev mod sayesinde RetroArch’ı yükleyip üzerinde Windows 98’i kurabiliyorsunuz.

Windows’un kendisi de dahil olmak üzere tüm yazılımlar, ISO dosyası olarak FTP üzerinden konsola yükleniyor. Ancak oyunların pek stabil çalışmadığını belirtelim. DF, Quake, Half-Life, Unreal ve Turok gibi yapımları Xbox Series X üzerinden oynayabiliyor. Ancak FPS değerleri öyle beklediğiniz gibi yüksek değil.

Xbox’ın bir PC gibi kullanılabileceğini defalarca belirtmiştik. Oldukça güçlü olan bu konsolun potansiyelinin artık bu tip projeler ile gündeme gelmektense kaliteli oyunları ile gündeme gelmesini tercih ederiz.

DF ekibinin yeni fantastik projesinin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.