Dizi Temmuz 9, 2022 21:08

Toplanın Millet! Hem Kısa Hem Nostaljik Türk Dizileri…

Çoğumuz dizi izlerken hem çabuk sıkılıyoruz, hem de kalite arıyoruz. Bu yüzden nostaljik Türk dizileri seçkimiz tam size göre...
Toplanın Millet! Hem Kısa Hem Nostaljik Türk Dizileri…

Öncelikle herkesin Kurban Bayramı kutlu olsun. Malum, eski bayramlar da kalmadı. Ancak yine de akraba ziyaretleri, bol kavurmalı sofralar ve et dağıtmaktan fırsat buldukça bu 4 günü keyifli bir şekilde geçirmek istiyoruz. Artık diziler de Binbir Gece Masalları gibi uzun ve çoğunlukla da ne yazık ki kalitesiz olduğu için eskilere özlem duyuyoruz. İşte bu nedenle nostaljik Türk dizileri için naçizane tavsiyelerde bulunalım dedik. Hem süre hem de bölüm sayısı olarak makul olan kaliteli dizileri sizler için derledik.

İşte Nostaljik Türk Dizileri

1. Gölge Çiçeği

“Adalar’dan bir yar gelir bizlere, aman Allah gözlere bak gözlere” dedirten Aydan Şener ve Adalar temalı güzide bir dizi. Güzelliğiyle büyüleyen Aydan Hanım’ın yanı sıra 90’ların yakışıklı oyuncusu Tolga Savacı, İffet filmiyle ve o malum sahneyle tanıdığımız karizmatik oyuncumuz Faruk Peker de başrolde. Klasik “zengin kız fakir oğlan” konusu gibi başlasa da işler sarpa sarıyor ve çok karışık olaylar oluyor. Konu bir anda değişiyor. Aşk, cinayet, entrika ne ararsan var. 16 bölümlük bir dizi. Her bölüm ortalama 40 dk sürüyor. Dizinin müziği ise muazzam güzellikte. Reyhan Karaca tarafından seslendirilmiş. Youtube’dan izlemek mümkün.

Gölge Çiçeği

2. Sıdıka

Kenar mahallenin pencere önü çiçeği Sıdıka, bilindik ev kızı profilinden çok farklı. Sinoplu Saka ailesinin bilgiç kızı Sıdıka, eğer diplomalı olsaydı belki de mahalle baskısından sıyrılmış ve kendi ayakları üzerinde duran bir iş kadını olabilirdi. Hem güldüren, hem de hayıflandıran eğlenceli dizinin başrollerinde Hasibe Eren, Füsun Demirel, Ali Erkazan ve Hakan Tanfer yer alıyor. Bölüm sayısı 98 olsa da, ortalama yarım saatlik bölümlerden oluştuğu için hoşça vakit geçirmeyi sağlıyor.

Sıdıka

3. Taşların Sırrı

Arkeolojiye ilgisi olanlar için ideal bir dizi. Tarihi eser kaçakçılığı gibi ülkemize ait değerleri kaybetmemize neden olan çok büyük bir suçla mücadele temalı olan dizinin başrolünde Tarık Akan ve Ayşegül Aldinç yer alıyor. Hem Ege bölgesinde hem de Bitlis’te çekilen bölümleriyle görsel şölen olduğunu söylemek mümkün. Dizi kaliteli olmasına rağmen çok kısa sürdüğü için 6 bölümü Youtube’dan izlenebiliyor.

Taşların Sırrı

4. Karanlıkta Koşanlar

Polisiye sevenler için ideal bir dizi. Uğur Yücel ve Haluk Bilginer başrolde. Ayrıca usta oyuncularımız Köksal Engür ve Yiğit Özşener de dizide rol almış. Radyo tiyatrosu dinlemeyi seven biriyseniz NTV Radyo’nun “Başkomiser Nevzat’ın Maceraları” serisini bilirsiniz. Ahmet Ümit’in kaleminden çıkan bu karakteri temel alan bir dizi. İşte bu dizi, radyo tiyatrosundan çok daha önce yapılmış. Başkomiser Nevzat’ın serüvenlerini anlatıyor. Çok ilginç ve sonu tahmin edilemeyen bir senaryosu var. Duayen oyuncumuz Altan Karındaş da filmde çok asil bir İstanbul hanımefendisi rolünde. 10 bölümden oluşan ve ortalama 45-50 dk süren bu diziyi zevkle izleyeceksiniz. Youtube’da bulmanız mümkün.

Karanlıkta Koşanlar

5. Geçmiş Bahar Mimozaları

Biraz da 80’lerin sonuna gidelim. Bu dizimizi de Youtube’dan izlemeniz mümkün. Filiz Akın ve Rutkay Aziz başrollerde. Günümüzde oyunculuk yeteneği ve karizmasıyla göz dolduran Mehmet Günsür ise henüz çocuk sayılabilecek yaşta. Müşfik Kenter, Engin İnal, Nurseli İdiz ve Güler Ökten de dizinin parlayan diğer yıldızları. Üst sınıf ve kökü saraya dayanan, sanata meraklı bir ailenin içsel buhranını anlatıyor. Dram ve psikoloji türünü sevenler için 9 bölümlük bu diziyi tavsiye ediyoruz.

Nostaljik Türk Dizileri

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.