Xiaomi Temmuz 6, 2022 19:46

Xiaomi Telefon Üretimini Çin Dışına Çıkarıyor

Xiaomi Telefon Üretimini Çin Dışına Çıkarıyor

Çinli teknoloji devi Xiaomi telefon üretimini anavatanından çıkarıyor. Yakında telefonlar Vietnam’da üretilecek. Peki, bunun sebebi ne?

Çinli Xiaomi’den bugün ilginç bir karar geldi. Xiaomi telefon üretimini Çin dışına çıkarmaya hazırlanıyor. Peki, bunun arkasında yatan sebep ne? Çin’deki telefon üreticileri geçtiğimiz yıl boyunca birçok engelle karşılaştı ve alternatif üretim ve tedarik zincirleri aramaya başladı. Xiaomi bu süreçte rotasını Vietnam’a çevirdi.

Xiaomi bu süreçte Vietnam’daki yeni üretim tesisinde üretilen ilk telefon grubunu gönderdi bile. Yeni tesis ülkenin Kuzey Vietnam’ında bulunuyor. Bu tesis 200.000 metrekarelik bir alanı kapsayan 80 milyon dolarlık bir yatırıma sahip. Hong Kong merkezli DBG Technology, bu üretim hattını besleyecek.

Xiaomi’nin amacı, yeni Vietnam tesisini Malezya ve Tayland gibi komşu Güneydoğu Asya ülkelerine ihracat yapmak için bir merkez olarak kullanmak olacak. Çinli teknoloji devi, Vietnam’da %22 ile pazar payı açısından ikinci sırada. Samsung ise yüzde 34 pay ile ilk sırada yer alıyor.

Xiaomi’nin diğer üretim merkezleri Çin ve Hindistan’da bulunuyor. Çip krizi ile başlayan sonrasında ise enerji krizine dönüşen bu çıkmazdan kurtulmak için Xiaomi’nin almış olduğu bu karar oldukça mantıklı görünüyor. Dolar bazında ülkemizde de gelirler oldukça düşük. Hatta yerle bir oldu diyebiliriz. Bu süreçte yabancı üreticiler Türkiye’yi de bir liman olarak kullanabilir.

360 dolara aylık işçi çalıştırabilecekleri Türkiye pazarına yabancı isimlerin giriş yapması ekonomi açısından uzun vadede oldukça faydalı olabilir. Bu süreçtede devletin yabancı yatırımcılar için avantajlar sunması gerekiyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.