Meizu Otomotiv Devi Geely’e Satıldı!

Çinli teknoloji devi Meizu, sürpriz bir şekilde anavatanındaki otomotiv devi Geely tarafından satın alındı. Peki, şimdi ne olacak?

Bir dönem telefonları ile fırtınalar estiren Meizu, Xiaomi gibi olacakken, anlamsız bir şekilde duraklama dönemine girmişti. Bir süre telefon bile üretmeyen firma son olarak amiral gemisi modeller üretmişti. Türkiye pazarında da pek faaliyet göstermeyen firma bugün sürpriz bir şekilde Çinli otomotiv devi Geely tarafından satın alındı.

Çin’in en büyük özel otomobil üreticilerinden Geely, Meizu Technology’nin çoğunluk hissesini satın aldığını açıkladı. 2003 yılında kurulan Meizu’nun bir anda otomotiv devine satılması oldukça ilginç. Pazar araştırma firması Counterpoint’e göre, Meizu’nun Çin’deki pazar payı yüzde 1’e kadar gerilemiş durumda. Bu yüzden firmayı satmak oldukça mantıklı bir karar gibi görünebilir.

Bu satın alma işleminden sonra Meizu’nun, Geely’nin şemsiyesi altındaki bir başka teknoloji markası olan Xingli Technology altında bağımsız bir şirket olarak yönetileceği resmi olarak açıklandı. Ayrıca iki teknoloji devi yeni ürünler üzerinde birlikte çalışacak. Xingli, AR/VR alanında yeni ürünler tanıtmayı planlıyor. Muhtemelen telefon bölümünü satın alarak AR/VR olayında Geely yeni bir devri başlatmak istiyor.

Meizu Geely
Meizu’nun satılması gündeme bomba gibi düştü

International Data Corporation’a göre, dünya çapında telefon satışlarının bu yıl yüzde 3,5 düşmesi bekleniyor. Böyle bir ortamda zaten pazar payı yüzde 1’in altına düşen Meizu’nun firmayı satmaktan başka bir çaresi yoktu diyebiliriz. Ancak Meizu, stratejik yatırımın ardından bağımsız bir marka olarak faaliyetlerine devam edecek. Yani firmadan bu yıl içerisinde yeni telefonlar görebiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu