Ekran Kartı Temmuz 4, 2022 19:53

NVIDIA ve AMD Ekran Kartı Fiyatları Ne Durumda?

NVIDIA ve AMD Ekran Kartı Fiyatları Ne Durumda?

Kripto paraların çöküşe geçmesiyle birlikte NVIDIA ve AMD ekran kartı fiyatları da oldukça merak ediliyor. Gelin son durumlara göz atalım.

Son zamanlarda düşüşleriyle gündeme çıkan kripto paralar, yatırımcılarını fazlasıyla üzmüştü. Bu düşüşler yalnızca maddi kayıplara yol açmadı. İyi yönden bakacak olursak kripto paraların şiddetli değer kaybına uğraması, ekran kartı gibi donanımların fiyatlarında düşüşlere yol açtı. Peki NVIDIA ve AMD ekran kartı fiyatları şu anda ne durumda? Kripto paraların düşüşü sonrası ekran kartı fiyatları nereye geldi? Gelin gelişmelere göz atalım.

NVIDIA ve AMD Ekran Kartı Fiyatları Düşüşe Geçti

2022 yılının başlarında kripto paralar yüksek seviyedeydi ve kripto para madenciliği oldukça popülerdi. Ancak geçtiğimiz ayda gerçekleşen büyük kripto para çöküşü sonrası madencilik sekteye uğradı. Bu sebepten dolayı madenciler, kullanılmış ekran kartlarını piyasaya sürdü. Sıfır ekran kartlarına olan talepler de azalınca sektörde arz fazlası oldu.

Bu durum sonucu ikinci el satıcılar ve ticari satıcılar, ekran kartı fiyatlarını indirmek zorunda kaldı. Yılın başlarında ekran kartı fiyatları, MSRP fiyatlarının %60’ı üstünde satılıyordu. Şimdi ise ekran kartı fiyatları, ocak ayından itibaren %57 oranında düşüşe uğradı.

Ülkemizde NVIDIA GTX 1650/1660, AMD RX 6500 XT, AMD RX 6400 ve NVIDIARTX 3050 gibi giriş seviyesi ekran kartı fiyatlarında yoğun düşüş gerçekleşti. Örneğin ilk çıktığında fiyatı 3500 TL olan RX 6400 ekran kartı, şimdi 2200-2000TL düzeylerine kadar indi. Kripto paralar geçenki gibi değer kazanana kadar ekran kartı fiyatlarının düşmesinin devam etmesini bekliyoruz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.