Mobil Temmuz 1, 2022 14:54

Unity Unreal Engine 5 Sonrası Zor Günler Geçiriyor

Unity Unreal Engine 5 Sonrası Zor Günler Geçiriyor

Unreal Engine 5’in gelmesinden sonra Unity firmasında yaprak dökümü başladı. Unity’den bir çok çalışan işten çıkarılacak. İşte detaylar.

Epic, geçtiğimiz aylarda karşımıza Unreal Engine 5 motoru ile çıkmış ve piyasayı kasıp kavuracağının sinyallerini vermişti. UE 5 karşısında hezimete uğrayacak olan Unity için bugün kötü haberler gelmeye başladı. Unity motorundan elde edilen gelir iyi gitmiyor gibi görünüyor. Unity Technologies’in dünya genelindeki ofislerinde 200’den fazla çalışanı olan personelin yaklaşık yüzde 4’ünü işten çıkaracağını açıklandı.

Personel çıkarımı birkaç haftadır devam ediyor ve önümüzdeki günlerde durmayacak. Firma konu ile ilgili olarak “Operasyonlarımızı optimize etmek için sürekli olarak maliyetleri ve gelirleri gözden geçiriyoruz. En son değerlendirme, Unity çalışanlarının yaklaşık %4’ünü etkileyen zor kararlarla sonuçlanıyor. Şirketin gelişimine katkılarından dolayı minnettarız ve bu zorlu geçiş döneminde onları destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şu ana kadar işten çıkarmalar yalnızca şirketin ABD, Kanada ve Danimarka’daki ofislerini etkileyecek. Maliyet düşüşü, şirketin borsadaki düşük performansından kaynaklanmaktadır. Altı ay içinde şirket, New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki değerinin %72’sini kaybederek, Ocak 2022’de hisse başına 138 dolar olan değerlemeden şimdi 39 dolar düştü.

Unity

Yaşanan bu krizin büyük bir bölümü rakip Epic Games’in aksine video oyunları yapmayan oyun motorunun arkasındaki büyük mühendis ekibinde yatıyor. Epic’in Unreal Engine 5 motoru ile piyasayı kasıp kavurması Unity’nin gelirlerini çok ciddi oranda etkiledi. Borsada 100 dolar gibi bir düşüş yaşayan firmanın yeni bir motor duyurması şart.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.