Android Temmuz 1, 2022 18:50

Play Store Davası Çözüldü! Geliştiriciler Zengin Olacak

Play Store Davası Çözüldü! Geliştiriciler Zengin Olacak

Uzun süredir devam eden Play Store davası çözüldü. Google geliştiricilere yüklü miktarda tazminat ödeyecek. İşte konuyla ilgili detaylar.

Hukuk firması olan Hagens Berman, Google’ın antitröst yasalarını çiğnediğini ve rekabete aykırı Play Store politika girişimleriyle onlara zarar verdiğini iddia eden bir grup Android uygulama geliştiricisi adına 90 milyon dolarlık tazminat davasını kazandı. Hagens Berman, geliştiriciler adına toplu dava açan ilk kişi oldu, uzlaşma müzakerelerinde liderliği üstlendi.

ABD’li iOS geliştiricileri lehine 100 milyon dolarlık bir anlaşmayla sonuçlanan 2021’de Apple’a karşı kazandığı yasal zaferin ardından Google ile olan anlaşmayı modelledi.

Play Store davası çözüldü

Hagens Berman avukatları, Google’ın diğer uygulama mağazalarını hariç tutarak, Amerikan Android geliştiricilerini federal antitröst yasalarını ihlal ederek fahiş fiyatlar ödemeye zorladığını iddia ediyor. Firma, davayı 17 Ağustos 2020’de eş avukat Sperling & Slater’a sunduğundan beri, Google’a karşı ABD’nin Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde devam ediyor.

Dava, Google’ın ABD’deki Android OS dağıtımını ve uygulama içi ürün ödeme hizmeti sağlayıcılarını uygunsuz bir şekilde tekelleştirdiğini ve Android uygulama geliştiricilerine fayda sağlayacak rekabeti engellediğini iddia ediyor.

Anlaşmaya göre Google, 2016’dan 2021’e kadar her yıl Google Play üzerinden iki milyon dolar veya daha az gelir elde eden Amerikalı geliştiricilere yardımcı olmak için 90 milyon dolarlık bir fon oluşturuyor.

Google Play üzerinden para kazanan Amerikalı geliştiricilerin büyük çoğunluğu uygun olacak dilerlerse bu fondan fon alabilirler. Google’ın blog gönderisine göre, mahkeme anlaşmayı onaylarsa, uygun geliştiriciler bilgilendirilecek ve fondan bir dağıtım alma fırsatı verilecek.

Google Play Store

Google, fona ek olarak, geliştiricilerin yaratıcı olmasına ve kullanıcılarla etkileşime girmesine yardımcı olan bir dizi güncel standardı koruma ve yeni avantajlar ekleme konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Anlaşma aynı zamanda Google’ı, Android 12 işletim sisteminde yaptığı değişiklikleri üç yıl süreyle sürdürmekle ve diğer Android uygulama mağazalarından otomatik güncellemeler sağlamakla da yükümlü kılıyor. Anlaşmaya göre Google, geliştiricilere Google Play Store’un nasıl çalıştığı hakkında faydalı bilgiler verecek yıllık bir şeffaflık raporu yayınlamayı da kabul etti.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.