iPhone Temmuz 1, 2022 19:55

iPhone 15 için Apple’ın Planları Tutmuyor

iPhone 15 için Apple’ın Planları Tutmuyor

Apple’ın iPhone 15 için planları tutmuyor. Cupertinolu firma seneye de kendi modemini üretemeyecek ve Qualcomm’un kapısını çalacak.

iPhone üreticisinin gelecek yıl tanıtacağı iPhone 15 için şirket içi 5G modem çiplerini kullanma planlarında bir engelle karşılaştığı ortaya çıktı. Son gelen bilgilere göre Cupertino merkezli şirket iPhone 15 serisinde kendi çipini kullanacaktı. Ancak şimdi bir yıl daha Qualcomm’un 5G modem çiplerini kullanmaya devam edecekler gibi görünüyor. Hem iPhone 14 hem de 15 serisinde Apple, 5G modem için Qualcomm’un kapısını çalacak.

Bildiğiniz gibi Apple, yıllardır kendi 5G modem çiplerini geliştiriyor. Apple geliştirmeyi hızlandırmak için Intel’in telefon modem bölümünü bile satın aldı. Şirket şu anda en yeni iPhone’larında Qualcomm’un 5G modemlerini kullanıyor. Ancak bazı lisans anlaşmazlıkları nedeniyle Apple, gelecekte Qualcomm’un çiplerini kullanmayı bırakmaya çalışıyor.

TSMC, Apple’ın 2023 iPhone modellerinde görünecek olan Apple’ın kendi 5G modem yongalarının üretimine başladığını söylüyordu. Ancak son söylentiler, Apple’ın patent ihlali sorunları nedeniyle Qualcomm’un 5G modem yongaları ile en az bir yıl daha mahsur kalacağını gösteriyor.

iPhone 15 Pro

Görünüşe göre Apple’ın kendi 5G modem tasarımı Qualcomm’un iki patentini ihlal ediyor. Bu nedenle Apple, Qualcomm’un patentlerini lisanslayana kadar iPhone’da kendi 5G çipini kullanamaz. Qualcomm, iPhone 15’te için gereken 5G çiplerinin yüzde 100’ünü sağlamaya devam edecek.

Kendi parçalarını üretmek ve daha stabil bir deneyim sunmak için çalışan Apple’ın 4-5 yıl içerisinde ürünlerindeki parçaları kendisinin üretmesi ve dışa bağımlılığı azaltması bekleniyor. Bu durum tabii k ide fiyatlara yansıyacak. Bu yıl tanıtılacak olan iPhone’larda maalesef ki 100 dolarlık bir fiyat artışı göreceğiz. Bu artış önümüzdeki yılarda da devam edebilir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.