TikTok Haziran 30, 2022 10:50

TikTok App Store ve Play Store’dan Kaldırılabilir

TikTok App Store ve Play Store’dan Kaldırılabilir

Instagram’ı tahtından eden TikTok için işler iyi gitmiyor. FCC, uygulamanın App Store ve Play Store’dan kaldırılmasını istiyor. Peki, neden?

Çin’in en büyük sosyal medya platformu olan TikTok için işler iyi gitmiyor. Instagram’a büyük bir rakip olan firma, özellikler gençler arasında oldukça popüler. Ancak uygulamanın bugün uygulama mağazalarından kaldırılma ihtimali ortaya çıktı. ABD’de yetkililer ve TikTok arasında yeni bir sürtüşme yaşandı.

FCC Komiseri Brendan Carr, Alphabet CEO’su Sundar Pichai ve Apple CEO’su Tim Cook’a mektup yazdı. İçlerinde TikTok’un Google Play ve App Store mağazalarından kaldırılmasını talep etti. Amerika’yı bilirsiniz. Çin’de bir şey yükselmeye başlar ve kendi uygulama ve ürünlerini tehdit ederse hemen ortadan kaldırmak ister. Aynı haksız bir şekilde Huawei’ye yaptıkları gibi.

Carr’a göre, uygulama çok fazla hassas veri toplayıp aktarıyor ve ardından program bunları Pekin’e aktarıyor. Carr, uygulamanın taslakları kaydedebildiğini, arama geçmişine erişebildiğini, düğmeye basmayı engellediğini, biyometriyi takip ettiğini ve ayrıca panodaki metin, resim ve videolara erişimi olduğunu kaydetti. Sanki ABD menşeli Instagram, Facebook ve WhatsApp veri toplamıyor gibi bu açıklamanın yapılması bizleri güldürdü diyebiliriz.

TikTok Video Uzunluğu

TikTok’un yasaklanması gündemde

Konu ile açıklama yapan Carr; “TikTok sadece komik videolar ve memler paylaşmak için kullanılan bir uygulama değildir. ABD’li yetkili, koyun postuna bürünmüş bir kurt” ifadelerini kullandı. Carr ayrıca yakın tarihli bir araştırmanın Çin’deki TikTok çalışanlarının Amerikalı kullanıcıların kişisel verilerine erişimi olduğunu gösterdiğini de belirtti.

TikTok’a 8 Temmuz 2022 tarihine kadar süre verildi. Eğer sosyal medya devi veri toplamadığını ispat edemezse App Store ve Play Store’a veda edecek gibi görünüyor. Google ve Apple da muhtemelen FCC’nin kararlarına uyacak ve uygulamayı mağazasından kaldıracak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.