Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 29, 2022 18:23

Apple M2 Cayır Cayır Yanıyor! Apple Çare Bulamadı!

Apple M2 Cayır Cayır Yanıyor! Apple Çare Bulamadı!

Apple’ın yeni MacBook modellerinde kullandığı Apple M2 yonga setinin ısınma sorunu yaşadığı ortaya çıktı. Peki, bu sorun neden kaynaklanıyor?

Apple M2 işlemcisinden beslenen 13 inç MacBook Pro’nun soğutma sistemi, yoğun iş yükleriyle çok etkili bir şekilde baş edemiyor. Görünüşe göre Apple’ın başı sıcaklık konusunda baya bir ağrıyacak. Kaynaklar, genel olarak MacBook Pro 13 inç’in Apple M1 çipini temel alan selefinden daha hızlı hale geldiğini belirtiyor. Bununla birlikte, bunun temel nedeni daha iyi olan ancak genellikle aynı 5 nm işlem teknolojisini kullanan yeni Apple M2 yongasının daha yüksek frekansları.

Yeni 13 inç MacBook Pro, selefi gibi aktif bir soğutma sistemine sahip. Ancak gözlemci, ikincisinin Apple M1 işlemcisinin soğutulmasıyla ilgili hiçbir sorunu olmadığını belirtti. Yeni dizüstü bilgisayarın soğutma konusunda da bir sorunu yok.  Hesaplama çekirdekli Apple M2 işlemci birimi yaklaşık 20 W güç tüketiyor.

Bir dizüstü bilgisayar soğutma sistemi için bu zor bir iş haline geliyor. Fanı çok hızlı bir şekilde yaklaşık 7300 rpm maksimum hızı almasına rağmen bu sıcaklıklara çıkılıyor. Bu noktada CPU tüketimi otomatik olarak 28-30 W’a sıfırlansa da çip sıcaklığı 98 santigrat dereceye ulaşıyor. Bu bir işlemci için oldukça kötü bir durum diyebiliriz.

Konuyla ilgili açıklama yapan kaynaklar; bu tür çalışma koşullarının aşırı bir senaryo olduğunu belirtiyor. Ancak bu gözlemler, yine Apple M2’yi temel alan tamamen pasif bir soğutma sistemine sahip yeni MacBook Air’in soğutma verimliliği hakkında merak uyandırıyor.

Apple M2

Apple M2’nin stres testi

Çoğu kullanıcının dizüstü bilgisayarın normal günlük kullanımında herhangi bir zorlukla karşılaşmayacağını belirtiyor. Ancak yeni Air’in maksimum performansı bu ısınma sorunundan dolayı düşebilir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.