iPhone Haziran 29, 2022 10:24

Apple 5G Modem Konusunda Yine Dışa Bağımlı

Apple 5G Modem Konusunda Yine Dışa Bağımlı

Cupertinolu dev isim Apple 5G modem konusunda yine Qualcomm’un kapısını çalacak. Apple’dan modem daha uzun süre gelmeyebilir.

iPhone modellerinde dışa bağımlılığı minimum seviyeye çekmek isteyen Apple 5G modem konusunda bu zamana kadar bir takım çalışmalar yapmıştı. Bu çalışmaların iPhone 14 serisi ile meyvesini vermesi bekleniyordu. Ancak görünüşe göre daha uzun süreler Apple’dan modem göremeyeceğiz. Apple’a yakınlığı ile bilinen ünlü analist Ming-Chi Kuo, Qualcomm’un yalnızca yaklaşmakta olan iPhone 14 serisinde bu modemin kullanılmayacağını açıkladı.

Ming-Chi Kuo aynı zamanda Qualcomm’un iPhone 15 serisi için de 5G modemlerin tek tedarikçisi olmaya devam edeceğini iddia ediyor. Yani, Apple’dan 5G destekli modemi 1-2 yıl daha göremeyeceğiz.

Kuo, Apple’ın bu fikirden vazgeçmeyeceğini ve geliştirmeye devam edeceğini düşünüyor. Ancak modemin ne zaman hazır olacağı henüz belli değil. Her durumda, 6G ağlarının piyasaya sürülmesinden önce Apple’ın daha uzun yılları var. Buna ek olarak, Apple ve Qualcomm arasındaki altı yıllık bir anlaşma, eskileri 2024’e kadar ikinci minimuma kadar modem kullanmak zorunda bırakıyor.

iPhone 14 fiyatları

iPhone 14 fiyatları

Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone modellerinin Snapdragon X65 modemi kullanması ve iPhone 15’in ise Snapdragon X70 kullanacağı söyleniyor. Apple muhtemelen 5G furyasını atlayıp iPhone 16 ile karşımıza 6G destekli kendi ürettiği modem ile de çıkabilir. Donanım konusunda rakip firmalardan ürün almaktansa kendi üretmeye odaklanan Apple, bu sayede maliyetleri düşürecek ve daha stabil bir deneyim sunacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.