iPhone Haziran 28, 2022 17:25

iPhone 14 USB-C Portuna Geçecek mi?

iPhone 14 USB-C Portuna Geçecek mi?

Avrupa Birliği kararı sonrası gözler Apple’a çevrildi. Peki, iPhone 14 USB-C portuna geçiş yapacak mı? Yoksa 1 yıl daha bizi bekletecek mi?

AB aldığı karar ile elektronik cihazlarda ortak bağlantı noktası olarak USB-C’yi belirlemişti. Bu karara uymak için firmalara 2 yıl süre tanıyan AB, Apple’a büyük bir iş yükü oluşturmuştu. Peki, Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 14 USB-C ile gelecek mi? Yoksa Apple süreyi sonuna kadar kullanıp 2023 yılında mı bir değişiklik yapacak?

Mark Gurman’a göre Apple; 2022 Sonbaharı ile 2023’ün ilk yarısı arasında çok sayıda yeni ürün piyasaya sürecek. Listede yeni dört iPhone 14 serisi modeli, üç yeni Apple Watch, Apple M2 ve M3 çipli birkaç Mac, şirketin ilk karma gerçeklik kulaklığı, düşük kaliteli ve üst düzey iPad’ler, yeni bir AirPods Pro, yeni bir HomePod ve yükseltilmiş bir Apple TV yer alıyor.

Gelen bu bilgilere arasında; sonbaharda piyasaya sürülen tüm yeni iPhone’lar Lightning bağlantı noktasını kullanmaya devam edeceği belirtiliyor. Ancak Apple’ın 2023 yılına kadar USB Type-C’ye geçmesini bekliyor. Bu nedenle, yakında çıkacak olan iPhone 15 serisi, USB Type-C bağlantı noktalarına sahip ilk model olacak. Gurman’a göre, sonbaharda piyasaya sürülen yeni bir giriş seviyesi iPad, USB Type-C bağlantı noktasına sahip ilk iPad olacak. iPad ayrıca Apple A14 yonga setine ve 5G bağlantısına sahip olacak.

iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro’nun yeni rengi

Gurman, Apple’ın Karma Gerçekliği ile ilgili bazı detayları da açıklıyor. Gurman’a göre Apple AR/VR gözlüğü, Apple M2 yongası ve 16 GB RAM ile gelecek. Ayrıca Cupertino merkezli şirket, Apple M3 çipini geliştiriyor. Yaklaşan bu işlemci, gelecek yıl kadar erken bir tarihte kullanılacak. Bununla birlikte, şirketin Apple M serisi ile planlarını hızlandırdığı görülüyor.

Apple’a yakınlığı ile bilinen Gurman iPhone 14 Pro serisindeki büyük güncellemelerin yenilenen iPhone selfie kamerasını içerdiğine inanıyor. 48 MP ana kameraya sahip yeni bir arka kamera sistemi de Pro modellerinde yer alabilir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.