Akıllı Telefon Haziran 27, 2022 9:52

Apple Amiral Gemisi Segmentinde Farkı Açıyor!

Apple Amiral Gemisi Segmentinde Farkı Açıyor!

Apple amiral gemisi telefon segment rakipleriyle arasındaki farkı açıyor. iPhone 13 serisi büyük bir başarıya imza atmaya devam ediyor.

Apple’ın küresel premium akıllı telefon pazarındaki payı 2022’nin ilk çeyreğinde daha da büyüdü. Böylece Apple amiral gemisi segmentinde rakipleriyle arasındaki farkı biraz daha açtı.

Apple Amiral Gemisi Segmentinde Rakipsiz

iPhone SE serisinin bir kenara koyarsak Apple’ın duyurduğu tüm iPhone modelleri üst segmette konumlandırılabilir. iPhone 13 serisinin başarılı satışlarını arkasına alan şirket, 2022’nin birinci çeyreği sonunda üst segmentte bir kez daha rakipsiz olduğunu gösterdi.

Counterpoint Research tarafından yayınlanan rapora göre 2022’nin birinci çeyrek dönemi sonunda Apple premium segmentin yüzde 62’sini elinde bulunduruyor. Bir önceki yıl aynı dönemde bu oran yüzde 57 olarak açıklanmıştı.

Samsung’un bu segmentteki pazar payı geçen yıla göre düşmüş görünüyor, ancak şirket yüzde 16 oran ile ikinci sırada kalmayı sürdürüyor. Öte yandan Galaxy S22 Ultra, 2022’nin birinci çeyreğinde en çok satan Android telefon olmayı başardı.

OPPO, Vivo ve Xiaomi bir önceki yılla kıyaslandığında konumlarını hemen hemen koruyorlar. Geçen yıl birinci çeyrek sonunda yüzde 9 oranla üçüncü sırada olan Huawei, 2022’nin birinci çeyreğine gelindiğinde altıncı sıraya geriliyor. Huawei’in bu segmetteki oranı yüzde 3 seviyesine geriledi.

Rapora göre premium segment telefonların satış hacmi geçen yıla göre yüzde 8 küçüldü. Fakat 2022’nin birinci çeyreğinde satılan her 10 telefondan 3’ünün üst segmette yer alması olumlu olarak karşılandı.

 

AirPods Pro 2 için Heyecanlandıran İddia!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.