Akıllı Telefon Haziran 24, 2022 10:24

Samsung Yanıltıcı Reklam Nedeniyle Para Cezasına Çarptırıldı

Samsung Yanıltıcı Reklam Nedeniyle Para Cezasına Çarptırıldı

Samsung yanıltıcı reklam nedeniyle Avustralya’da yaklaşık 10 milyon dolar para cezasına çaptırıldı. Yanıltıcı reklamın detaylarına bakalım.

Samsung birkaç yıl önce yayınlanan yanıltıcı reklam nedeniyle para cezasına çaptırıldı. Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Samsung’a Galaxy akıllı telefonları hakkında yanıltıcı reklamlar yayınladığı iddiası nedeniyle ceza verdi. 2019 yılında başlatılan soruşturma kapsamında Samsung’un 9.6 milyon dolar ceza almasına hükmedildi.

Samsung Yanıltıcı Reklam Cezası Aldı

Güney Koreli teknoloji devi, Galaxy S, Galaxy A ve Galaxy Note telefonlarının birçoğunun havuz ve deniz suyuna karşı 30 dakika boyuncu dayanıklı olduğu yönünde reklamlar yayınladı. Oysa ki IP68 sertifikasına sahip olan bu telefonlar sadece tatlı suda 30 dakika boyunca su direnci sağlayabiliyor.

Karar metininde Galaxy S7, S7 Edge, Galaxy A5 (2017), Galaxy A7 (2017), Galaxy S8, S8 Plus ve Galaxy Note8 dahil olmak üzere IP68 derecesine sahip birçok Samsung telefondan söz ediliyor.

Cezaya hükmeden kuruluş bu cihazlardan 3,1 milyon adetinin Mart 2016 ile Ekim 2018 arasında Avustralya’da satıldığını belirtiyor. Yanıltıcı reklamlar da yine bu tarih aralığında gösterildi. Su altında selfie çekmek, sahilde telefonla suya atlayanlar vb. durumlarla Samsung bu telefonları satın almaya teşvik etmekteydi.

Oysa tuzlu su akıllı telefonların şarj girişlerini aşındırmak ve hatta cihazlara kalıcı hasarlar verebilmekte. Bu nedenle pek çok kullanıcı telefonlarının deniz suyu nedeniyle zarar gördüğü yönünde şikayetler oluşturdu. Can sıkıcı olan gelişme ise bu durumun garanti kapsamında yer almaması.

Samsung, yanıltıcı iddialar için ACCC’ye 9.6 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Samsung Galaxy Watch 5 Fiyatları El Yakıyor!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.