Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 22, 2022 17:25

Samsung Stok Sorunu Yaşıyor! Telefonlar Satmıyor!

Samsung Stok Sorunu Yaşıyor! Telefonlar Satmıyor!

Güney Koreli Samsung stok sorunu ile karşı karşıya. Peki, hangi modellerde bu stok sıkıntısı var? Firma nasıl bir çözüm bulacak?

Koronavirüs ile patlak veren çip krizi etkisini göstermeye devam ediyor. Şimdi de bu sorun Güney Koreli firmayı vurdu. Son gelen bilgilere göre Samsung stok sorunu yaşıyor. Bu stok sorunu oldukça ilginç aslında. Stok sorunu derken fazla stoktan bahsediyoruz. Yani telefonlar satmadığı için Samsung’un elinde fazladan stok var.

50 milyonun üzerinde fazla stok olduğu söyleniyordu. Bu stokların erimemesi Samsung’un artık oturup düşünmesine neden olur diye düşünüyoruz. Özellikle Galaxy A serisi telefonlar satmıyor. Bu seride çok fazla stok olduğu ve kullanıcıların bu telefonlara ilgi göstermediği söyleniyor.

Güney Koreli Samsung, bu yıl yaklaşık 270 milyon akıllı telefon satmayı hedefliyor. Fazla stok olan 50 milyon cihaz bunun %18’ini oluşturuyor. Stok sayıları %10 veya altında olacak gibi görünüyor. Bu nedenle bu raporu ortaya atan kaynaklar; stoklanmış cihazlar için bir arzu edilirlik sorunu olduğunu iddia ediyor.

Samsung, bu yılın başlarında ayda yaklaşık 20 milyon adet üretti. Ancak bu, Mayıs ayında yaklaşık 10 milyona düştü. Bu, envanterde çok fazla birimin takılı kalmasına ve düşük talep görmesine bir tepki olabilir. Düşük talep, Samsung’un tedarikçilerinden gelen bileşen siparişlerini Nisan’dan Mayıs’a kadar %30’dan %70’e düşürmesine neden oldu.

Samsung Stok

Samsung aşırı stoklardan sıkıntı çekebilir

Samsung’un her ay telefon tanıtma felsefesi patlamış gibi görünüyor. Çinli rakipleri karşısında maalesef ki özellikle orta segmentte barınamamaya başlayan Samsung’un bu konuya müdahale etme vakti çok geldi de geçiyor bile. Samsung’u bundan 4-5 yıl sonra LG gibi telefon pazarından çekilirken görebiliriz. Eğer tabii bu sorunlar çözülüp fiyatlar düşürülmezse…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.