Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 22, 2022 20:30

Rusya Batmalara Doyamıyor! Kripto Altın Ruble Yolda!

Kripto paralar battıkça batarken Rusya maddi yaptırımlara karşı "Kripto Altın Ruble" yaratmayı planlıyor. İşte detaylar...
Rusya Batmalara Doyamıyor! Kripto Altın Ruble Yolda!

Bilindiği gibi Rusya-Ukrayna Savaşı‘nda Rusya ekonomik açıdan büyük yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Bitcoin, Ethereum, Terra Luna, Dogecoin gibi pek çok kripto para birimi çakılırken, Rusya dış ticarette kullanmak için Kripto Altın Ruble işine girme hazırlığı yapıyor.

Güvenilir bir yatırım aracı olmayan kripto paralar son zamanlarda pek çok kişinin batmasına neden oldu. Ponzi olduğu da iddia edilmekle birlikte, devletlerin resmi para birimleri ve değerli emtiaya yatırım yapılması çok daha güvenli olacaktır. Ancak Rus devletinin yalnızca dış ticarette kullanmaya niyetli olduğu Kripto Ruble başarılı olur mu, bilemiyoruz.

Rusya Merkez Bankası, ilk olarak Rusya ile müttefik olan veya ilişkilerini askıya almamış olan ülkelerle anlaşma yaparak Kripto Ruble’yi kabul ettirmeye çalışacak. İkili görüşmelerde uzlaşma sağlanabilirse Kripto Ruble ile ithalat ve ihracat yapılabilecek. Bu yeni para biriminin uluslararası ticaret haricinde bireysel olarak kullanılıp kullanılmayacğı henüz belli değil. Detaylı bilgilere ulaştıkça siz değerli okurlarımızla paylaşamaya devam edeceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.